Trwa ładowanie...
d2rhl8u

MŚ liczy, że tzw. ustawa węglowodorowa wejdzie w życie w 2014 r.

29.05. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Środowiska liczy, że ustawa węglowodorowa wejdzie w życie w 2014 r. 12 czerwca upływa termin przedłożenia projektu ustawy komitetowi stałemu...

d2rhl8u
d2rhl8u

29.05. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Środowiska liczy, że ustawa węglowodorowa wejdzie w życie w 2014 r. 12 czerwca upływa termin przedłożenia projektu ustawy komitetowi stałemu Rady Ministrów - poinformował na konferencji prasowej Piotr Woźniak, wiceminister środowiska i główny geolog kraju.

"12 czerwca to termin przedłożenia projektu ustawy do komitetu stałego Rady Ministrów. Mamy zapewnienie, że równolegle będzie złożony projekt ustawy obejmujący kwestie podatkowe" - powiedział Woźniak.

"Chcemy, by w przyszłym roku ustawa weszła w życie" - dodał.

Wiceminister poinformował, że w 2014 i 2015 r. wygasa większość koncesji dotąd wydanych, dlatego wskazane byłoby, by już w przeszłym roku nowe przepisy weszły w życie.

d2rhl8u

Propozycje projektu ustawy będą zakładały uzyskiwanie jednej koncesji rozpoznawczo-wydobywczej w miejsce dotychczas obowiązujących trzech: poszukiwawczej, rozpoznawczej i wydobywczej.

Przejście od fazy rozpoznania do wydobycia wymagać będzie przedstawienia dokumentacji inwestycyjnej. Czas potrzebny do zatwierdzenia tej dokumentacji nie będzie wliczał się w długość koncesji, zostanie ona wydłużona o ten okres.

Koncesje rozpoznawczo-wydobywcze będą udzielane wyłącznie w drodze przetargu. Ich obszar będzie mniejszy niż obecnych koncesji.

Udzielone wcześniej koncesje miałyby działać na dotychczasowych zasadach. Planowane są natomiast ograniczenia w ich przedłużaniu. Dopuszczona będzie natomiast możliwość wielokrotnej zmiany zakresu robót.

d2rhl8u

Przedsiębiorcy będą mogli, jeśli się na to zdecydują, przejść do nowego systemu.

Propozycje zakładają też wyciągnięcie spod kompetencji wójtów, burmistrzów i prezydentów miast wydawania decyzji środowiskowej. Ma to być obowiązkiem Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

W planach jest też rozbudowa kompetencji Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, który będzie miał za zadanie nadzór nad wykonywaniem koncesji i organizowaniem przetargu. (PAP)

morb/ gsu/ jtt/

d2rhl8u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rhl8u