MS: minister Kwiatkowski na Forum Ekonomicznym w Krynicy Zdrój (komunikat)

...

07.09. Warszawa - Wydział Informacji Ministerstwa Sprawiedliwości informuje:

Dzisiaj w Krynicy Zdrój rusza XXI Forum Ekonomiczne. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, udział w Forum weźmie minister sprawiedliwości RP. Krzysztof Kwiatkowski uczestniczył będzie m.in. w panelu pt. "Europejska odpowiedzialność - korupcja w UE i poza jej granicami".

Obok ministra sprawiedliwości w dyskusji wezmą udział także goście m.in. z Serbii, Gruzji, Chorwacji i Słowacji, a także przewodniczący duńskiego oddziału Transparency International.

- Analizując aktywność legislacyjną na różnych międzynarodowych forach, na przestrzeni ostatnich dwóch dekad, zauważyć można szczególny wzrost zainteresowania przestępczością ekonomiczną, w tym zwalczaniem korupcji. Wielość instrumentów powstających w ramach różnych organizacji międzynarodowych o zasięgu uniwersalnym, jak ONZ i OECD, oraz regionalnym jak Rada Europy oraz Unia Europejska, może sprawiać wrażenie duplikowania, ale niewątpliwie świadczy o tym, że przestępczość korupcyjna jest dziś bardziej niż kiedykolwiek wcześniej istotnym problemem dla państw oraz że - co jest już właściwie truizmem - przekroczyła granice państw - mówi minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

Co nam dają instrumenty międzynarodowe? Po pierwsze, standaryzację prawa - wprowadzając wspólne definicje przestępstw skutkują kryminalizacją takich samych zachowań niezależnie od tradycji prawodawczej państw, niezależnie od ich sytuacji ekonomicznej czy uwarunkowań politycznych. Po drugie, umożliwiają ściganie przestępstw ponad granicami państw - dostarczają narzędzi umożliwiających współpracę między organami wymiarów sprawiedliwości państw stron. Niejednokrotnie ustanawiają także stałe formy międzynarodowej współpracy w zwalczaniu korupcji - przykładem mogą być tu mechanizmy wzajemnego monitoringu i ewaluacji: Grupy Państw Przeciwko Korupcji Rady Europy (GRECO), Grupy Roboczej ds. Przekupstwa OECD, a ostatnio także - mechanizm ewaluacyjny Konwencji Narodów Zjednoczonych przeciwko korupcji. Taka współpraca jest niewątpliwie wyrazem wspólnego poczucia odpowiedzialności za przeciwdziałanie korupcji.

- W moim przekonaniu instrumenty międzynarodowe wnoszą jeszcze jeden, niezwykle istotny element - większe zaufanie do państw, które wiążą się danym instrumentem - mówi Krzysztof Kwiatkowski. - Odpowiedzialność międzynarodową, także odpowiedzialność państw europejskich za zwalczanie korupcji możemy postrzegać w różnych wymiarach. Oprócz aktywnej walki z korupcją przez organy ścigania wyrażać się ona może z pewnością w ratyfikowaniu i wdrażaniu międzynarodowych instrumentów antykorupcyjnych oraz międzynarodowej współpracy właściwych organów w ściganiu przestępstw korupcyjnych i pozbawianiu sprawców wynikających z tych przestępstw korzyści - dodaje.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
forumdawid kwiatkowskims

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)