Trwa ładowanie...
dho2ph6

MŚ: Podziemny monitoring - bezpieczni górnicy (komunikat)

...

Share
dho2ph6

25.09. Warszawa - Biuro Prasowe Ministerstwa Środowiska informuje:

Główny Geolog Kraju Henryk Jacek Jezierski wiceminister w Ministerstwie Środowiska nadzorujący pracę Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego wystąpił dzisiaj do Ministra Gospodarki o zmianę Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 28 czerwca 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy, prowadzenia ruchu oraz specjalistycznego zabezpieczenia przeciwpożarowego w podziemnych zakładach górniczych. Jest to akt wykonawczy do ustawy prawo geologiczne i górnicze określający zasady bezpiecznego prowadzenia działalności górniczej. Główny Geolog Kraju proponuje wprowadzenie obowiązku instalowania kamer telewizji przemysłowej w kopalniach o najwyższym stopniu zagrożenia metanowego oraz wodnego.

Jest to odpowiedz na medialną dyskusję o ewentualnych praktykach oszukiwania wskaźników i ukrywania faktycznego zagrożenia życia górników. Zarejestrowane nagarnia będą dostępne dla pracowników nadzoru górniczego, którzy będą mogli wiarygodnie ocenić czy istnieje proceder oszukiwania i świadomego narażania zdrowia i życia górników.

Będzie to również sposób na potwierdzenie, że przestrzegane są w kopalni zasady bezpiecznej pracy. Jeżeli będzie dochodzić do nieszczęśliwych wypadków będzie łatwo ustalić czy były one następstwem błędu człowieka czy wyłącznie działań środowiska geologicznego czyli zagrożenia naturalnego niemożliwego do uniknięcia. Utnie to również dyskusje na temat utrudnionej i opóźnionej w czasie możliwości fizycznego kontrolowania tego, co dzieje się w zagrożonych kopalniach przez urzędy górnicze.

dho2ph6

Jezierski ma nadzieję, że jeszcze przed wprowadzeniem takiego obowiązku prawnego na instalacje takich kamer, które zresztą są już dopuszczone do stosowania pod ziemią, dyrektorzy kopalń, aby udowodnić, że nie są stosowane niezgodne z prawem praktyki sami podejmą działania w celu uruchomienia takich systemów telewizji przemysłowej.

Główny Geolog Kraju liczy, że instalacja niewiele kosztujących systemów monitorowania wpłynie zdecydowanie na poprawę bezpieczeństwa w polskich kopalniach.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ sdd/

dho2ph6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dho2ph6
dho2ph6