Trwa ładowanie...
d8hbdpz

MS ws. obniżenia zasiłków chorobowych dla sędziów i prokuratorów (komunikat)

...

d8hbdpz
d8hbdpz

28.05. Warszawa - Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

Dzisiaj (27 maja 2013 r.) Rada Ministrów przyjęła przedłożony przez Ministra Sprawiedliwości projekt ustawy o zmianie ustawy o prokuraturze, ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz ustawy o Sądzie Najwyższym.

W przyjętym projekcie ustawy zaproponowano, aby sędziowie Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego, sądów powszechnych, wojewódzkich sądów administracyjnych i sądów wojskowych oraz prokuratorzy prokuratur powszechnych i wojskowych otrzymywali 80 proc. uposażenia w przypadku zwolnienia lekarskiego - nie dłużej niż przez rok.

Obecnie przebywając na zwolnieniu otrzymują oni pełne wynagrodzenie. Przyjęta zmiana oznacza ograniczenie ich uposażenia o 20 proc. za okres absencji chorobowej.

d8hbdpz

Przewidziane w przyjętym dzisiaj przez Radę Ministrów rozwiązanie zakłada, że pozyskane w ten sposób środki będą w dyspozycji dyrektora sądu powszechnego. W przypadku prokuratur powszechnych - dodatkowe pieniądze trafią na ich funkcjonowanie.

Projekt przewiduje jednak sytuacje, w których, w związku z chorobą uposażenie sędziów i prokuratorów nie będzie zmniejszane (zachowają oni prawo do 100 proc. wynagrodzenia). Chodzi m.in. o wypadki w drodze do pracy (i powrotnej) oraz choroby w czasie ciąży. Pełne wynagrodzenie będzie także wypłacane w przypadku zwolnienia na poddanie się badaniom lekarskim na dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddanie się zabiegowi ich pobrania.

Podobne regulacje przewidziano dla funkcjonariuszy służb mundurowych i żołnierzy zawodowych. Proponowane rozwiązania mają przyczynić się do zrównania sytuacji prawnej wszystkich osób świadczących pracę (cywili) i pełniących służbę w sytuacji przebywania na zwolnieniu lekarskim.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kos/

d8hbdpz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d8hbdpz