Trwa ładowanie...
d30m9fs

MSiT: minister Joanna Mucha spotkała się z himalaistami (komunikat)

...

Share
d30m9fs

02.04. Warszawa - MSiT informuje:

W dniu 2 kwietnia br. Joanna Mucha, minister sportu i turystyki, spotkała się z uczestnikami pierwszego zimowego wejścia na Gasherbrum I (8068 m n.p.m.) w Karakorum: Arturem Hajzerem - kierownikiem wyprawy, Agnieszką Bielecką, Adamem Bieleckim i Januszem Gołębiem.

Przypomnijmy, że 9 marca br., ok. godz. 8.30 czasu lokalnego, Adam Bielecki i Janusz Gołąb dokonali - bez użycia aparatury tlenowej - pierwszego zimowego wejścia na Gasherbrum I (8068 m n.p.m.) w Karakorum, w Pakistanie. Wyprawa, której patronował prezydent RP Bronisław Komorowski, współfinansowana była m.in. ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach projektu "Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015".

d30m9fs

Minister Joanna Mucha pytała o kwestie organizacyjne związane z wejściem na szczyt, które odbyło się tzw. drogą japońską od strony północno-zachodniej. Gasherbrum I został zdobyty 49 dnia od rozpoczęcia akcji górskiej.

Z kolei uczestnicy wyprawy zdradzili ciche marzenie, którym jest zdobycie najwyższego szczytu Karakorum, drugiego co do wysokości (po Mount Everest) szczytu Ziemi oraz najwyższego z trzech ośmiotysięczników niezdobytych zimą (pozostałe to Nanga Parbat i Broad Peak) - K2.

Jednocześnie złożyli podziękowania na ręce minister Joanny Muchy za dofinansowanie wyprawy z Ministerstwa Sportu i Turystyki, które wynosiło 147 tysięcy złotych (w tym na sprzęt sportowy 25 tysięcy złotych).

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ aja/

d30m9fs

Podziel się opinią

Share
d30m9fs
d30m9fs