MSP kontroluje swoje zarządy

Resort skarbu twierdzi, że nie zamierza tolerować nieuczciwości w spółkach. Ich umowy z lat 2007–2009 zbada CBA i ABW.

MSP kontroluje swoje zarządy
Źródło zdjęć: © PAP

Resort skarbu twierdzi, że nie zamierza tolerować nieuczciwości w spółkach. Ich umowy z lat 2007-2009 zbada CBA i ABW.

Jutro Ministerstwo Skarbu Państwa kończy zbierać informacje od ponad 500 nadzorowanych spółkach. Aleksander Grad, szef MSP, zlecił zarządom firm z większościowym udziałem SP przesłanie informacji o umowach, zleceniach i kontraktach o znacznej wartości i kluczowym znaczeniu dla spółek, a także ich podmiotów zależnych.

Czyżby resort nie ufał zarządom i radom nadzorczym? _ Nie jest to przejaw braku zaufania. Chcemy tylko uciąć spekulacje i dać sygnał, że nie będzie przymykać oczu na jakiekolwiek nieprawidłowości _- wyjaśnia Maciej Wewiór, rzecznik MSP. Zaznacza, że resort nie zbiera tych danych dla siebie. _ To nie my zajmiemy się kontrolą. Poprosiliśmy Centralne Biuro Anty- korupcyjne i Agencję Bez- pieczeństwa Wewnętrznego, aby przyjrzały się i monitorowały umowy _- dodaje.

Na własną odpowiedzialność

MSP nie wyznaczyło wartości umów, o których zarządy muszą raportować. Nie było to możliwe ze względu na zróżnicowanie firm. Takie raporty muszą bowiem przedstawić zarówno PGNiG, jak i regionalne PKS-y. Jest to także haczyk na zarządy: same muszą ocenić, które umowy były ważne dla działalności ich firm oraz wartość których była istotna z punktu widzenia skali działalności. A przygotowując dane mają świadomość, że później zweryfikują je służby antykorupcyjne.

Resort skarbu nie nakazał zarządom przesyłania umów czy ich kopii. Mają przedstawić zestawienia, w których wymienione będą ważne transakcje oraz informacje, kiedy i z kim je zawierano i na jaką kwotę. Badaniem objęto okres od początku 2007 r. do 20 marca 2009 r.

Już teraz jest co badać

MSP deklaruje, że akcja nie ma związku z trwającą już kontrolą CBA w Elektrowni Kozienice, należącej do poznańskiej Enei, o której napisał wczoraj "PB". Również CBA milczy o takim związku. _ Nasi funkcjonariusze prowadzą prace analityczne. W zależności od wyniku podjęte zostaną decyzje co do ewentualnych dalszych kroków. To wszystko, co mogę powiedzieć _ - wyjaśnia Temistokles Brodowski, rzecznik CBA.

Niezależnie od rezultatów masowej kontroli działania MSP mogą być czasem nieskuteczne. Świadczy o tym np. sprawa umowy, którą Agencja Rozwoju Przemysłu podpisała z konsorcjum DGA i Work Service, której współwłaścicielem jest senator PO Tomasz Misiak. Jak się okazuje, mimo konfliktu interesów, na razie nie ma podstaw prawnych, aby rozwiązać kontrowersyjny kontrakt.

Justyna Piszczatowska

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)