Trwa ładowanie...
dzmhfky

MSWiA: coraz więcej dróg lokalnych (komunikat)

...

dzmhfky
dzmhfky

03.12. Warszawa - MSWiA informuje:

Ogółem w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011 może zostać zmodernizowanych lub wybudowanych około 8 tys. km dróg gminnych i powiatowych, czyli o 2 tys. km więcej niż pierwotnie zakładano. Uzyskanie takiego wyniku będzie możliwe, jeśli w przyszłym roku samorządom uda się zrealizować inwestycje drogowe na poziomie z lat 2009-2010.

Podczas dwóch dotychczasowych edycji rządowego programu dzięki blisko 2 mld zł dofinansowania z budżetu państwa wybudowano, wyremontowano lub przebudowano już prawie 5,7 tys. km dróg lokalnych, w tym ponad 2,4 tys. km tras gminnych i przeszło 3,2 tys. km powiatowych. To wszystko w ramach ponad 2,2 tys. inwestycji (1438 gminnych i 774 powiatowych). Z programu skorzystało do tej pory prawie 1,5 tys. jednostek samorządu terytorialnego (1116 gmin i 342 powiaty).

Na 2011 rok minister spraw wewnętrznych i administracji zatwierdził dotacje na łączną kwotę około 806 mln zł na drogi lokalne dla samorządów z 13 województw: kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, lubuskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, opolskiego, podkarpackiego, podlaskiego, pomorskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Na tym etapie pozwoli to na wykonanie prawie 550 projektów inwestycyjnych, obejmujących blisko 1,8 tys. km dróg lokalnych (około 760 km gminnych i ponad 1 tys. km powiatowych).

dzmhfky

Wkrótce zostaną zatwierdzone wnioski z trzech pozostałych województw, więc ogólna liczba projektów do realizacji w następnym roku będzie wyższa. Ponadto, dzięki oszczędnościom poprzetargowym zostaną zakwalifikowane kolejne wnioski gmin i powiatów. W latach 2009-2010 zaoszczędzone w ten sposób środki umożliwiły realizację zadań na znacznie większą skalę niż pierwotnie zakładano.

Wśród projektów na 2011 rok zatwierdzonych do tej pory przez ministra spraw wewnętrznych i administracji są 172 wnioski z terenów dotkniętych przez powódź. 124 z nich dotyczy dróg gminnych, a 48 powiatowych. Samorządy będą mogły szybciej przeprowadzić prace remontowe i wybudować nowe drogi dojazdowe dla mieszkańców gmin i powiatów poszkodowanych przez żywioł. Decyzją rządu z sierpnia br. ocena wniosków "powodziowych" była prowadzona według szczególnych zasad. Takim projektom przyznawano automatycznie 10 dodatkowych punktów.

Listy zakwalifikowanych wniosków z 13 województw znajdują się w Biuletynie Informacji Publicznej MSWiA w zakładce Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych.


Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011 to inicjatywa ministra spraw wewnętrznych i administracji z października 2008 roku. Program tzw. schetynówek jest dodatkowym źródłem pieniędzy na rozwój lokalnej infrastruktury drogowej. Nowe lub zmodernizowane drogi gminne i powiatowe przyczyniają się nie tylko do poprawy bezpieczeństwa, ale także zwiększają atrakcyjność gospodarczą regionów. Program przewiduje bowiem finansowanie połączeń sieci dróg powiatowych i gminnych z siecią dróg wojewódzkich i krajowych.

dzmhfky

W latach 2009-2011 na realizację programu budżet państwa co roku przeznacza do 1 mld zł dotacji celowej, a jednostki samorządu terytorialnego co najmniej 1 mld zł środków własnych.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

dzmhfky
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dzmhfky