Trwa ładowanie...
d7j3fg8

MSWiA: konferencja ws. poszukiwania osób zaginionych (komunikat)

...

d7j3fg8
d7j3fg8

05.10. Warszawa - MSWiA informuje:

Wdrożenie w Polsce systemu alarmowego w sprawie zaginionego dziecka - Child Alert, możliwość wykorzystania bazy DNA w poszukiwaniu osób zaginionych oraz działanie telefonu 116 000 w sprawie zaginionego dziecka to tylko niektóre z tematów odbywającej się w MSWiA dwudniowej konferencji "Poszukiwanie osób zaginionych w Polsce i w Europie".

Konferencję, która potrwa od 5 do 6 października br. "Poszukiwanie osób zaginionych w Polsce i w Europie" otworzyli wspólnie Małgorzata Tusk, małżonka premiera RP, Anna Dziurka, prezes Fundacji ITAKA, sir Francis Jacobs, prezydent Missing Children Europe, Jerzy Miller, minister spraw wewnętrznych i administracji, Krzysztof Kwiatkowski, minister sprawiedliwości, gen. insp. Andrzej Matejuk, komendant główny policji.

Dzięki spotkaniom z przedstawicielami różnych krajów mamy szansę poznać skuteczne rozwiązania z zakresu poszukiwania zaginionych dzieci i osób dorosłych oraz przedyskutować możliwości ich wdrożenia w Polsce - powiedziała Małgorzata Tusk.

d7j3fg8

Szef MSWiA podkreślił, że w 2010 roku zaginęło ok. 14 tys. osób i jest to tym samym 14 tysięcy ludzkich tragedii oraz tragedii całych rodzin. Aby usprawnić ich poszukiwania MSWiA ogłosiło we wrześniu br. otwarty konkurs ofert na prowadzenie działań związanych z przygotowaniami do uruchomienia w Polsce systemu Child Alert. Oferty przyjmowane będą do 18 października br. Możemy wejść do grona tych krajów europejskich, które informacją o zaginionym dziecku chcą się podzielić jak najszybciej, chcą trafić do ogółu społeczeństwa - powiedział podczas konferencji minister Jerzy Miller.

Child Alert jest systemem alarmowym, który w momencie uprowadzenia dziecka uruchamia zorganizowaną i natychmiastową akcję poszukiwawczą. System angażuje w poszukiwanie zaginionych dzieci wszelkie dostępne kanały informacyjne, a informacja o zaginionym dziecku jest natychmiastowo rozpowszechniana. Posiadacze telefonów komórkowych otrzymują sms ze zdjęciem dziecka, a jego wizerunek jest rozpowszechniany za pośrednictwem stacji telewizyjnych, radiowych, internetu. Tablice informacyjne znajdują się w miejscach publicznych, m.in. na dworcach, lotniskach, w centrach turystycznych.

Alarm jest włączany po spełnieniu szeregu warunków. Instytucją wskazującą przesłanki do uruchomienia systemu jest policja.

Dotychczas Child Alert uruchomiony został w 10 krajach. Podczas konferencji o zasadach, według których system funkcjonuje w innych krajach, mówili eksperci z Belgii, Rumunii i Holandii. Minister Jerzy Miller podziękował wszystkim zaproszonym gościom za otwartość i gotowość współpracy. Podkreślił również, że dzięki przedstawionym doświadczeniom innych krajów możemy powielać dobre praktyki.

d7j3fg8

Podczas konferencji przedstawione będzie także działanie telefonu 116 000 w sprawie zaginionego dziecka. Telefon skierowany jest do rodziców i opiekunów, którym zaginęło dziecko oraz do wszystkich osób, które mogą pomóc w poszukiwaniach i odnalezieniu zaginionych dzieci. Pod numerem 116 000 pracują specjaliści fundacji ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych: psychologowie, policjanci, tłumacze, prawnicy, pracownicy socjalni, dziennikarze.

Numer 116 000 - telefon w sprawie zaginionego dziecka jest bezpłatny, działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Pod numer 116 000 można się dodzwonić z całego kraju, z każdej komórki i z każdego telefonu stacjonarnego.

Według danych policji, w 2010 roku zgłoszono 118 zaginięć dzieci do lat 7, 436 zaginięć dzieci w wieku od 7 do 14 lat oraz 2 915 zaginięć dzieci w wieku od 14 do 17 lat. Ogółem w roku 2010 zaginęło 14.393 osób. Większość zaginionych zostaje odnaleziona w ciągu pierwszych 14 dni po zaginięciu, a 95 proc. dzieci w ciągu pierwszych 7 dni z powrotem trafia do swoich domów.

d7j3fg8

Drugiego dnia konferencji (6 października) omówiona zostanie możliwość stworzenia w Polsce bazy danych DNA osób zaginionych. Baza zwiększyłaby szansę na identyfikację osób o nieustalonej tożsamości. O tym, w jaki sposób może być ona stosowana w identyfikacji, będą mówili eksperci z Holandii i Wielkiej Brytanii.

W konferencji biorą udział przedstawiciele instytucji związanych z poszukiwaniem osób zaginionych w Polsce. Partnerem konferencji jest Missing Children Europe. Konferencja odbywa się pod patronatem polskiej prezydencji, komendanta głównego policji, Rzecznika Praw Dziecka i Rzecznika Praw Obywatelskich.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d7j3fg8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7j3fg8