MSZ: spotkanie szefów dyplomacji Polski i Palestyny (komunikat)
...
27.11.2013 | aktual.: 27.11.2013 15:08
27.11. Warszawa - MSZ informuje:
Minister Radosław Sikorski 27 listopada w Warszawie współprzewodniczył wraz z ministrem spraw zagranicznych Palestyny Riadem Al-Malkim inauguracyjnemu posiedzeniu Wspólnego Polsko-Palestyńskiego Komitetu Ministerialnego.
- Rok 2013 był rokiem bardzo aktywnym, jeżeli chodzi o wzrost stosunków między naszymi krajami na różnych szczeblach. Mam nadzieję, że dzisiejsze spotkanie Komitetu Ministerialnego przejdzie do historii jako ważne wydarzenie - powiedział minister Al-Malki.
W trakcie spotkania minister Radosław Sikorski potwierdził, że Polska zamierza kontynuować pomoc rozwojową dla Palestyny i wyraził nadzieję, że strona palestyńska skorzysta z polskich doświadczeń transformacyjnych. Zwrócił również szczególną uwagę na kwestię rozwoju turystyki z Polski do Palestyny.
- Polska będzie wspierać rozwój turystyki do Palestyny, która zwiększyłaby się, gdyby na Bliskim Wschodzie nastał pokój. Polacy są bardzo odważnymi turystami, a turystyka religijna to duża część tego sektora w naszym kraju - powiedział minister.
Ministrowie omówili również sytuację w regionie Bliskiego Wschodu, ze szczególnym uwzględnieniem procesu pokojowego, w kontekście wznowionych w lipcu pod auspicjami USA rozmów palestyńsko-izraelskich.
- Polska uznała niepodległość państwa Palestyna już w latach osiemdziesiątych i niezmiennie popiera aspiracje narodu palestyńskiego do posiadania własnego państwa w oparciu o zasadę "two-state solution" - zaznaczył minister Sikorski.
Polsko-Palestyński Komitet Ministerialny został powołany podczas ostatniej wizyty ministra spraw zagranicznych Palestyny w październiku 2012 r. w Warszawie. Jego głównym celem jest wzmocnienie istniejącej współpracy dwustronnej. W pracach Komitetu uczestniczą również przedstawiciele resortów: gospodarki, kultury, sportu, turystyki oraz spraw wewnętrznych.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/