MSZ: szef polskiej dyplomacji podsumowuje rok 2013 i mówi o planach na przyszłość (komunikat)

...

23.12.2013 12:36

23.12. Warszawa - MSZ informuje:

Negocjacje dotyczące budżetu europejskiego na lata 2014-20 były największym wyzwaniem dla polskiej dyplomacji w mijających miesiącach - uważa minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Szef polskiej dyplomacji, w rozmowie z rzecznikiem prasowym MSZ Marcinem Wojciechowskim, mówi też o planach na rok 2014.

Wśród najważniejszych planów i zadań stojących przed polską dyplomacją w 2014 roku minister Sikorski wymienia m.in.: majowe wybory do Parlamentu Europejskiego, ostateczne wycofanie polskich żołnierzy z Afganistanu, obchody 600-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych z Turcją. Przypomina również, że będzie to rok ważnych dla Polskich rocznic: 25-lecia wyborów 4 czerwca 1989 roku, 15-lecia przystąpienia Polski do NATO i 10-lecia wejścia do w Unii Europejskiej.

- Jeśli jesteśmy takimi beneficjentami funduszy europejskich, to powinniśmy też frekwencją pokazać, że czujemy się współodpowiedzialni za Europę - stwierdza podkreślając wagę wyborów europejskich minister Sikorski.

Ważnym wydarzeniem nadchodzącego roku będzie także wręczenie 4 czerwca po raz pierwszy ustanowionej przez polski rząd Nagrody Solidarności. - Nagroda ma być kolejnym przykładem tego, że Polska nie zapomina o tym, gdy my walczyliśmy o wolności i o tym, że innych trzeba w tym wspierać. Mam nadzieję, że nagroda stanie się polskim Noblem wolnościowym - mówi Radosław Sikorski.

Podsumowując mijający rok szef polskiej dyplomacji przypomina tegoroczny sukces związany z negocjacjami budżetu unijnego na lata 2014-2020.

- W sytuacji kryzysu, przy zmniejszonym budżecie Polska dostała więcej niż poprzednio i jest największym beneficjentem budżetu europejskiego, to jest akademicka definicja dużego sukcesu - stwierdza w rozmowie podsumowującej mijający rok Radosław Sikorski.

Do sukcesów polskiej dyplomacji w 2013 roku minister zalicza też rozpoczęcie działalności przez Europejski Fundusz na rzecz Demokracji, na którego czele stoi były wiceminister spraw zagranicznych Jerzy Pomianowski. - Stworzenie funduszu wzmacnia wizerunek Polski jako kraju, który umiał walczyć o wolność, a dzisiaj efektywnie umie się nią dzielić- uważa Radosław Sikorski.

Ważnym wydarzeniem 2013 roku była także zakończona w lipcu prezydencja Polski w Grupie Wyszehradzkiej.

- Grupa Wyszehradzka ma dziś tak silną markę jak grupa Benelux, a to naprawdę spore osiągnięcie, bo parę lat temu jeszcze nie do pomyślenia - dodaje szef polskiej dyplomacji.

W ostatnich miesiącach roku uwaga Polski skupiona była na tematyce Partnerstwa Wschodniego. Mimo niepodpisania przez Ukrainę umowy stowarzyszeniowej na listopadowym szczycie w Wilnie, Radosław Sikorski pozytywnie ocenia inicjatywę Partnerstwa Wschodniego i polskie wysiłki na rzecz tego programu.

- Polska polityka wobec Ukrainy jest skuteczna. Wbrew oporom ważnych krajów członkowskich w Unii Europejskiej za naszej prezydencji doprowadziliśmy do zamknięcia negocjacji tekstu umowy stowarzyszeniowej i za naszej prezydencji została ona parafowana - podkreśla Radosław Sikorski. - Teraz sprawa zależy od Ukrainy, która jest rozdarta wewnętrznie pomiędzy władzę, a dużą część społeczeństwa - dodaje.

Minister Sikorski w nagraniu opublikowanym na portalu internetowym MSZ mówi też o wykorzystaniu mediów społecznościowych w dyplomacji. Przypomina m.in. sukces resortu w tegorocznym rankingu Twiplomacy, w którym polska służba zagraniczna znalazła się trzecim miejscu w kategorii "50 najlepiej połączonych przywódców światowych". W badaniu przeanalizowano aktywność na Twitterze ponad 500 głów państw, szefów rządów, ministrów spraw zagranicznych i innych instytucji ze 153 krajów.

Całą rozmowę z ministrem Radosławem Sikorskim można zobaczyć na portalu MSZ: http://www.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/minister_spraw_zagranicznych_podsumowuje_rok_2013_i_mowi_o_planach_na_przyszlosc Wszystkie części rozmowy dostępne są również na kanale YouTube MSZ: www.youtube.com/PolandMFA

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ amt/

Źródło artykułu:PAP
podsumowaniesikorskiplany
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)