Trwa ładowanie...

Na drogi pieniądze będą, ale czy je wydamy?

Na budowę dróg Polska może wydać przynajmniej 74 mld zł do 2015 r. - twierdzą przedstawiciele Forum Obywatelskiego Rozwoju, fundacji prof. Leszka Balcerowicza. Takie inwestycje mogą uratować miejsca pracy, przekonują ekonomiści, na których powołuje się "Metro".
Share
Na drogi pieniądze będą, ale czy je wydamy?
Źródło: WP.PL, Fot: Konrad Żelazowski
dokhv0y

Możemy przyspieszyć budowę autostrad i dróg ekspresowych - twierdzą autorzy raportu "Dokąd droga". Do 2015 r. dostaniemy na to z Unii Europejskiej 63 mld zł. Wystarczy, że z budżetu dołożymy 11 mld zł (Unia dofinansowuje maksymalnie 85% inwestycji).

Przy założeniu, że budowa 1 km autostrady kosztuje 10 mln euro, za tę sumę wybudujemy ponad 1300 km dróg tego typu. Zostanie jeszcze na inne inwestycje drogowe - mówi Andrzej Rzońca, ekonomista z FOR, współautor raportu.

1300 km to akurat tyle, ile potrzeba, aby dokończyć budowę m.in. autostrad: A1 biegnącej z Gdańska do granicy z Czechami, A2 łączącej Świecko z Kukurykami (granica z Białorusią) i A4 przecinającej południe Polski. Sieć autostrad w Polsce urosłaby do 2 tys. km (Niemcy mają 12 tys. km autostrad, Czechy ponad tysiąc km).

dokhv0y

Podziel się opinią

Share
dokhv0y
dokhv0y