Trwa ładowanie...

Na taksówce mogą być umieszczone reklamy

Rada gminy ma prawo wprowadzić obowiązek stosowania określonych oznaczeń na taksówkach, nie może jednak zabronić umieszczania na nich np. reklam.

Na taksówce mogą być umieszczone reklamyŹródło: Jupiterimages
d1c3l4x

W styczniu Rada Miasta Lublin wprowadziła regulację zabraniającą umieszczania na przednich drzwiach lub na szybach tylnych drzwi taksówki osobowej, na których znajduje się emblemat z numerem bocznym, innych napisów, oznaczeń, rysunków i reklam. Wyjątkiem jest informacja o cenniku usług.

Wojewoda zakwestionował uchwałę, uznając, że rada nie miała podstaw prawnych do przyjęcia tego typu unormowań. Z przepisu art. 15 ust. 7 ustawy – Prawo przewozowe wynika, że rada gminy może wprowadzić obowiązek stosowania dodatkowych oznaczeń i dodatkowego wyposażenia technicznego w odniesieniu do taksówek. To upoważnienie jest dość szerokie, ponieważ, jak zauważył NSA w wyroku z 18 kwietnia 2008 r., “nałożenie obowiązku wymaga nie tylko określenia jego przedmiotu, lecz również sposobu jego wykonania”. Z brzmienia tego przepisu nie wynika jednak dopuszczalność wprowadzenia jakichkolwiek ograniczeń niepozwalających na umieszczenie na drzwiach pojazdu “innych napisów, oznaczeń rysunków i reklam”, jak to określiła lubelska rada.

Wojewoda przypomniał, że uchwała rady gminy jako akt prawa miejscowego może normować jedynie te sprawy, które zostały jej przekazane do unormowania w przepisie upoważniającym. Nie może wykraczać poza sprawy określone w tzw. upoważnieniu, nawet gdyby służyło to wykonaniu ustawy i było uzasadnione względami słuszności, celowości gospodarczej czy społecznej. Każde wykroczenie poza udzielone upoważnienie jest naruszeniem prawa.

Ponadto, choć działalność gospodarcza transportu drogowego podlega reglamentacji na mocy art. 75 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, to nałożenie na taksówkarzy wspomnianego zakazu jest przejawem ograniczenia swobody działalności. A to jest dopuszczalne tylko w drodze ustawy i tylko ze względu na ważny interes społeczny.

—Robert Horbaczewski

d1c3l4x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1c3l4x