Trwa ładowanie...

Na Wall Street najlepszy tydzień od prawie 2 lat

Piątkowa sesja na Wall Street przyniosła dalszy ciąg wzrostów i w efekcie ten tydzień okazał się najlepszym od prawie roku. Inwestorzy entuzjastycznie przyjęli najnowszy odczyt wskaźnika aktywności w amerykańskim przemyśle, który był zdecydowanie lepszy od oczekiwań analityków rynku.

Na Wall Street najlepszy tydzień od prawie 2 latŹródło: Jupiterimages
d2i6bcm
d2i6bcm

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 168,43 pkt. (1,36 proc.) do 12.582,77 pkt.

Indeks S&P 500 zyskał 19,03 pkt. (1,44 proc.) i wyniósł na koniec dnia 1.339,67 pkt.

Nasdaq Composite zwyżkował aż o 42,51 pkt. (1,53 proc.) do poziomu 2.816,03 pkt.

W perspektywie tygodnia Dow wzrósł o 5,4 proc., S&P 500 zyskał 5,6 proc. a Nasdaq 6,2 proc. Dla wszystkich trzech indeksów był to największy procentowy wzrost w ciągu tygodnia od lipca 2009 r.

d2i6bcm

Najmocniej zyskiwały w piątek spółki przemysłowe i producenci dóbr konsumpcyjnych.

Optymizm na rynku z ostatnich dni to także efekt przegłosowania przez parlament grecki w tym tygodniu programu oszczędnościowego, który zakłada cięcia wydatków, wzrost podatków i sprzedaż aktywów państwowych, dzięki czemu kraj ma zaoszczędzić 28 mld euro.

Wskaźnik aktywności w przemyśle amerykańskim wzrósł w czerwcu do 55,3 pkt z 53,5 pkt w poprzednim miesiącu - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM). Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 52,0 pkt.

Niektórzy analitycy ostrzegają jednak przed zbytnim optymizmem. - Te wiadomości są naprawdę wspaniałe, ale produkcja przemysłowa to niewielki segment gospodarki, który nie wpłynie znacząco na wielkość PKB - powiedział John Norris z Oakworth Capital Bank.

d2i6bcm

- Nie wydaje mi się, że ostatnie tempo wzrostów na giełdzie będzie kontynuowane, będziemy na razie czekać na sezon publikacji wyników - uważa Darin Richards z AKT Wealth Advisors. Richards uważa jednak, że jeśli wyniki drugiego kwartału okażą się lepsze od oczekiwań, wtedy osiągnięcie przez indeks S&P poziomu 1.450 punktów będzie jak najbardziej realne.

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan wyniósł w czerwcu 71,5 pkt., wobec 74,3 pkt. zanotowanych w maju - podano w końcowym wyliczeniu. Analitycy spodziewali się wskaźnika na poziomie 72,0 pkt.

Analitycy zwracają uwagę, że coraz bliżej do rozpoczęcia sezonu publikacji wyników za drugi kwartał przez amerykańskie spółki. Sezon ten, już tradycyjnie, otworzy koncern aluminiowy Alcoa, który przedstawi swoje wyniki 11 lipca.

W poniedziałek giełdy w USA będą nieczynne z powodu Dnia Niepodległości.

d2i6bcm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2i6bcm