Najdłuższe serpentyny w Polsce. To raj dla motocyklistów
To jedna z najbardziej krętych dróg w Polsce. Droga ma swój początek w miejscowości Wujskie, a kończy się 7 km dalej w Tyrawie Wołoskiej (woj. podkarpackie). Ze względu na swoje położenie i charakterystykę, trasa zwłaszcza w okresie letnim, przyciąga wielu motocyklistów.
Najdłuższe serpentyny w Polsce znajdują się na drodze krajowej nr 28 z Sanoka do Przemyśla. Ta malownicza trasa nie tylko wznosi się, ale także wije pomiędzy drzewami, prowadząc przez przełęcz Przysłup w Górach Słonnych. Droga ma swój początek w miejscowości Wujskie, a kończy się po 7 km w Tyrawie Wołoskiej. Najbardziej kręta polska trasa, wyposażona jest w taras widokowy, na wysokości 550 m n.p.m.
Z serpentynami łączy się tu nie tylko wspaniały widok, ale i historia. Sięga ona okresu między- i powojennego. To właśnie w tym czasie, podjęto próby organizacji na tym odcinku Rajdu Polski. Przez serpentyny prowadziła także trasa zlotu gwiaździstego Rajdu Monte Carlo dla zawodników startujących z Warszawy. Rozegrano na niej też 47 edycji Bieszczadzkiego Wyścigu Górskiego.
Bieszczadzkie serpentyny przyciągają także miłośników jednośladów. W sezonie letnim jest ona uznawana, za obowiązkowy punkt dla motocyklistów, udających się w kierunku bieszczadzkich szlaków górskich.
Taras widokowy z panoramą na bieszczadzkie szczyty
Około 1 km na południe od Przełęczy Przysłup (620 m n.p.m.) znajduje się taras widokowy z parkingiem położony na wysokości 550 m n.p.m. Z punktu rozciąga się "zapierający wdech w piersiach" widok na Bieszczady. Od lewej strony możemy zaobserwować: Magurę Łomiańską, Żuków, Ostre, Trohaniec, Jawor. Natomiast dalej: Tarnicę, Połoniny, Smerek, Korbanię, Jasło, Łopiennik, Wołosyń oraz Jaworne. Bez trudności jesteśmy w stanie dostrzec także pobliskie wioski oraz Zagórz, Lesko czy Sanok.
Platforma widokowa znajduje się przy malowniczej trasie nr 28 prowadzącej przez serpentyny z Sanoka w kierunku Przemyśla. Nie sposób przeoczyć skrętu prowadzącego do tego punktu, ponieważ jest on dobrze oznakowany. Należy zjechać z drogi krajowej i dalej drogą asfaltową pokonać jeszcze kilkanaście metrów. Tam znajduje się duży parking z miejscem do odpoczynku. Można też rozpalić ognisko.
Poznaj bliżej Góry Słonne
Pasmo biegnie na skos od północnego zachodu aż po południowy wschód, umożliwiając przejazd samochodem albo rowerem przez najdłuższe serpentyny w Polsce. Nie tylko nietypowa droga zachęca do odwiedzenia tego mało popularnego zakątka kraju. Na miejscu znaleźć można nie tylko atrakcyjne szlaki turystyczne i wiele dzikiej zwierzyny, ale również lokalne zabytki, w tym bunkry, muzea czy cerkwie.
Góry Słonne słyną między innymi ze znanych zabytków leżących przy szlaku architektury drewnianej. Najbardziej popularne są tutaj drewniane cerkwie w Tyrawie Solnej oraz Hołuczkowie. Obszar ten jest popularny również z uwagi na zamek Sobień czy Muzeum Budownictwa Ludowego. Na uwagę zasługują też liczne bunkry, które są pozostałością po Linii Mołotowa.