Trwa ładowanie...

Najdłuższe serpentyny w Polsce. To raj dla motocyklistów

To jedna z najbardziej krętych dróg w Polsce. Droga ma swój początek w miejscowości Wujskie, a kończy się 7 km dalej w Tyrawie Wołoskiej (woj. podkarpackie). Ze względu na swoje położenie i charakterystykę, trasa zwłaszcza w okresie letnim, przyciąga wielu motocyklistów.

Najdłuższa drogowa serpentyna do część DK 28 w woj. podkarpackim, łączącej Sanok z Przemyślem.Najdłuższa drogowa serpentyna do część DK 28 w woj. podkarpackim, łączącej Sanok z Przemyślem.Źródło: fot. GDDKiA, fot: fot. GDDKiA
dscvvxx
dscvvxx

Najdłuższe serpentyny w Polsce znajdują się na drodze krajowej nr 28 z Sanoka do Przemyśla. Ta malownicza trasa nie tylko wznosi się, ale także wije pomiędzy drzewami, prowadząc przez przełęcz Przysłup w Górach Słonnych. Droga ma swój początek w miejscowości Wujskie, a kończy się po 7 km w Tyrawie Wołoskiej. Najbardziej kręta polska trasa, wyposażona jest w taras widokowy, na wysokości 550 m n.p.m.

Z serpentynami łączy się tu nie tylko wspaniały widok, ale i historia. Sięga ona okresu między- i powojennego. To właśnie w tym czasie, podjęto próby organizacji na tym odcinku Rajdu Polski. Przez serpentyny prowadziła także trasa zlotu gwiaździstego Rajdu Monte Carlo dla zawodników startujących z Warszawy. Rozegrano na niej też 47 edycji Bieszczadzkiego Wyścigu Górskiego.

Bieszczadzkie serpentyny przyciągają także miłośników jednośladów. W sezonie letnim jest ona uznawana, za obowiązkowy punkt dla motocyklistów, udających się w kierunku bieszczadzkich szlaków górskich.

Taras widokowy z panoramą na bieszczadzkie szczyty

Około 1 km na południe od Przełęczy Przysłup (620 m n.p.m.) znajduje się taras widokowy z parkingiem położony na wysokości 550 m n.p.m. Z punktu rozciąga się "zapierający wdech w piersiach" widok na Bieszczady. Od lewej strony możemy zaobserwować: Magurę Łomiańską, Żuków, Ostre, Trohaniec, Jawor. Natomiast dalej: Tarnicę, Połoniny, Smerek, Korbanię, Jasło, Łopiennik, Wołosyń oraz Jaworne. Bez trudności jesteśmy w stanie dostrzec także pobliskie wioski oraz Zagórz, Lesko czy Sanok.

dscvvxx

Platforma widokowa znajduje się przy malowniczej trasie nr 28 prowadzącej przez serpentyny z Sanoka w kierunku Przemyśla. Nie sposób przeoczyć skrętu prowadzącego do tego punktu, ponieważ jest on dobrze oznakowany. Należy zjechać z drogi krajowej i dalej drogą asfaltową pokonać jeszcze kilkanaście metrów. Tam znajduje się duży parking z miejscem do odpoczynku. Można też rozpalić ognisko.

Poznaj bliżej Góry Słonne

Pasmo biegnie na skos od północnego zachodu aż po południowy wschód, umożliwiając przejazd samochodem albo rowerem przez najdłuższe serpentyny w Polsce. Nie tylko nietypowa droga zachęca do odwiedzenia tego mało popularnego zakątka kraju. Na miejscu znaleźć można nie tylko atrakcyjne szlaki turystyczne i wiele dzikiej zwierzyny, ale również lokalne zabytki, w tym bunkry, muzea czy cerkwie.

Góry Słonne słyną między innymi ze znanych zabytków leżących przy szlaku architektury drewnianej. Najbardziej popularne są tutaj drewniane cerkwie w Tyrawie Solnej oraz Hołuczkowie. Obszar ten jest popularny również z uwagi na zamek Sobień czy Muzeum Budownictwa Ludowego. Na uwagę zasługują też liczne bunkry, które są pozostałością po Linii Mołotowa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dscvvxx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dscvvxx