Narcyz w pracy

Osoby o skłonnościach narcystycznych nie tylko widzą siebie na pozycji lidera, ale także są postrzegane przez innych ludzi jako osoby, które przewodzą lub powinny przewodzić.

Osoby o skłonnościach narcystycznych nie tylko widzą siebie na pozycji lidera, ale także są postrzegane przez innych ludzi jako osoby, które przewodzą lub powinny przewodzić danej grupie.

W mitologii greckiej Narcyz to piękny, lecz nieszczęśliwy młodzieniec, który nie potrafił nikogo pokochać. Dziś cecha osobowości, którą psychologowie określają jako narcyzm, okazuje się bardzo przydatna na drodze do osiągnięcia zawodowego i społecznego sukcesu.

Współczesny Narcyz nie tyle nie jest w stanie nikogo pokochać; charakteryzują go raczej takie cechy jak egocentryzm, skłonność do przeceniania własnych uzdolnień i możliwości oraz brak empatii wobec innych osób - swego rodzaju obojętność emocjonalna. Zdaniem profesor psychologii z Ohio State University, Amy Brunell, autorki studium mającego się ukazać w najbliższym numerze Personality and Social Psychology Bulletin, osoby o skłonnościach narcystycznych nie tylko widzą siebie na pozycji lidera, ale także są postrzegane przez innych ludzi jako osoby, które przewodzą czy powinny przewodzić danej grupie.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)