NBP: jest szansa na kompromis ws. obniżenia opłat interchange

Jest szansa na kompromis w sprawie obniżenia tzw. opłat interchange pobieranych przez wydawców kart płatniczych - oceniła w piątkowym komunikacie Rada ds. Systemu Płatniczego, która działa przy Narodowym Banku Polskim.

NBP: jest szansa na kompromis ws. obniżenia opłat interchange
Źródło zdjęć: © AFP | Lennart Preiss

W komunikacie poinformowano, że na piątkowym posiedzeniu Rada przyjęła raport końcowy z prac Zespołu Roboczego ds. Opłaty Interchange wraz z "Programem redukcji opłat kartowych w Polsce".

W komunikacie podano, że program został zaakceptowany przez większość członków Zespołu Roboczego ds. Opłaty Interchange. "Rada oceniła, że ujęte w programie propozycje działań dają szansę na zawarcie rynkowego kompromisu o charakterze nieregulacyjnym między głównymi uczestnikami funkcjonujących w Polsce systemów kartowych w zakresie obniżek opłat kartowych w Polsce" - poinformowano.

W posiedzeniu uczestniczyli przedstawiciele m.in. NBP, Ministerstwa Finansów, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Związku Banków Polskich, PKO BP, VISA, MasterCard, First Data Polska, Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego oraz Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego.

Według Rady najlepszą formą kompromisu byłyby wielostronne porozumienia między głównymi stronami poszczególnych systemów kartowych lub - w razie braku takiej możliwości - jednostronne decyzje organizacji kartowych.

Zgodnie z komunikatem przewodniczący Rady poprosi organizacje VISA i MasterCard o złożenie, do 30 maja br., "oficjalnej, wiążącej deklaracji woli podjęcia, nie później niż we wrześniu 2012 r., decyzji o dokonaniu obniżki opłaty interchange (...) zgodnie z Programem redukcji opłat kartowych w Polsce".

Dyrektor biura prasowego NBP Przemysław Kuk poinformował w piątek PAP, że zgodnie z "Programem redukcji opłat kartowych w Polsce" opłata interchange powinna spaść w przyszłym roku z obecnego średniego poziomu 1,6 proc. do 1,1 proc. - Obniżki w kolejnych latach powinny być uzależnione od rozwoju rynku, ale docelowo opłata powinna osiągnąć średni poziom UE do końca 2016 r. - wyjaśnił Kuk.

Pod koniec stycznia NBP opublikował raport pt. "Analiza funkcjonowania opłaty interchange w transakcjach bezgotówkowych na rynku polskim". Wskazał w nim, że stosowane przez wystawców kart opłaty interchange zniechęcają właścicieli punktów handlowych i usługowych do akceptowania kart, tym samym hamują rozwój obrotu bezgotówkowego w Polsce.

Opłata interchange to prowizja wypłacana na rzecz banku - wydawcy karty płatniczej - od każdej bezgotówkowej transakcji realizowanej przy użyciu karty. Obciąża ona sprzedawców, którzy akceptują karty.

Z raportu NBP wynika, że opłaty te są w Polsce ponad dwukrotnie wyższe niż średnio w UE, a ośmiokrotnie wyższe niż np. na Węgrzech czy w Finlandii.

"Na przykład w przypadku płatności debetową kartą VISA w Polsce opłata ta wynosi 1,60 proc. wartości transakcji, podczas gdy średnio w UE jest to 0,72 proc." - informuje NBP. Według NBP polski rynek kart płatniczych jest najdroższy w UE.

Z danych NBP wynika też, że w 2010 r. Polska była na przedostatnim miejscu (przed Rumunią), jeśli chodzi o liczbę kart płatniczych liczonych na osobę, szósta od końca pod względem transakcji bezgotówkowych dokonanych przy użyciu kart na osobę i przedostatnia (przed Rumunią), jeśli chodzi liczbę terminali płatniczych przypadających na osobę.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)