Trwa ładowanie...
finanse
+1

NBP upamiętnił Hetmana Stefana Czarnieckiego. Moneta o nominale 200 zł kosztuje 3 tys. zł

Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu nowe monety kolekcjonerskie z okazji 420. rocznicy urodzin Hetmana Stefana Czarnieckiego. Powstaną dwie monety, złota o nominale 200 zł i srebrna - 10 zł.

Share
NBP upamiętnił Hetmana Stefana Czarnieckiego. Moneta o nominale 200 zł kosztuje 3 tys. zł
Źródło: nbp.pl
d1jeotf

Na rewersie złotej monety NBP umieścił wizerunek hetmana Stefana Czarnieckiego, poniżej fragment panoplium − motywu dekoracyjnego, będącego kompozycją elementów uzbrojenia, sztandarów i proporców. Na awersie pokazano natomiast fragment panoplium oraz buławę hetmana Stefana Czarnieckiego.

Rewers srebrnej monety prezentuje z kolei wizerunek hetmana Stefana Czarnieckiego, w tle znak hetmański. Na awersie umieszczono fragment labrów (roślinnych ornamentów) tarczy herbowej Łodzia – herbu rodu hetmana.

d1jeotf

Złota moneta o nominale 200 zł wyemitowana została w nakładzie do 1500 sztuk. Jej cena wynosi 3000 zł brutto. Moneta srebrna z wysokim reliefem o nominale 10 zł w nakładzie do 15000 sztuk kosztuje natomiast 180 zł brutto.

Zobacz: Zamieszanie wokół NBP. "Działalności banków centralnych pomaga cisza"

Monety można nabyć w Oddziałach Okręgowych NBP oraz sklepie internetowym Kolekcjoner. Więcej informacji można znaleźć w folderze emisyjnym.

Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce.

Emisja wartości kolekcjonerskich stanowi okazję zarówno do upamiętniania ważnych historycznych rocznic i postaci, jak i do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją.

Kolejną emisję NBP zaplanował na 11 czerwca 2019 r. Tego dnia wprowadzona zostanie do obiegu pierwsza moneta z nowej serii: Wielkie aktorki – Helena Modrzejewska.

d1jeotf

Podziel się opinią

Share
d1jeotf
d1jeotf