Trwa ładowanie...
d380b9n
nba

NBP wprowadza nową monetę do obiegu. Będzie to moneta "z widokiem"

Narodowy Bank Polski (NBP) wprowadza w piątek do obiegu monetę z widokiem.
Share
NBP wprowadza nową monetę do obiegu. Będzie to moneta "z widokiem"
Źródło: WP.PL, Fot: Narodowy Bank Polski
d380b9n

Narodowy Bank Polski (NBP) wprowadza w piątek 22 maja do obiegu monetę "z widokiem". Będzie to okolicznościowa pięciozłotówka, która przedstawi nam najstarszy czynny śródlądowy kanał wodny - Kanał Bydgoski. Jest to trzecia moneta z serii "Odkryj Polskę" - informuje NBP.

Rewers monety przedstawia jedną ze śluz kanału oraz spichrze nad rzeką Brdą, a awers - wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Wizerunki awersu i rewersu zaprojektowała Dobrochna Surajewska.

Moneta "Kanał Bydgoski" będzie wyemitowana w nakładzie do 1,2 miliona sztuk. Podobnie jak obiegowe monety pięciozłotowe, również te okolicznościowe zbudowane są z pierścienia wykonanego z miedzioniklu i rdzenia z brązalu.

d380b9n

Kanał Bydgoski, zbudowany w latach 1773-1774, jest najstarszym czynnym do dnia dzisiejszego śródlądowym kanałem wodnym na obecnym terytorium Polski. Połączył dorzecza Wisły i Odry poprzez ich dopływy - Noteć i Brdę. W 2005 roku został wpisany na listę zabytków województwa kujawsko-pomorskiego, a w 2014 roku rozpoczęto starania o uznanie go za pomnik historii i wpisanie na listę UNESCO.

Pierwszą monetą serii "Odkryj Polskę" było "25 lat wolności". Również była to pięciozłotówka. Została wyemitowana w maju 2014 roku. Drugą monetą z serii był "Zamek Królewski w Warszawie" z listopada 2014 roku.

Kolejna emisja monet kolekcjonerskich NBP zaplanowana jest na 2 czerwca. Tego dnia do obiegu zostaną wprowadzone srebrne dwudziestozłotówki "Relikty budowli pałacowo-sakralnej na Ostrowie Lednickim" z serii "Zabytki Kultury w Polsce".

d380b9n

Podziel się opinią

Share
d380b9n
d380b9n