Trwa ładowanie...

NBP znów odmawia wydania okolicznościowej monety. Nie upamiętni Ireny Sendlerowej

Narodowy Bank Polski zdecydował się nie wydawać okolicznościowej monety z okazji Roku Ireny Sendlerowej. O upamiętnienie bohaterki wnioskował Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka. Niedawno bank odmówił też uczczenia setnej rocznicy powstania Sądu Najwyższego.

Share
NBP znów odmawia wydania okolicznościowej monety. Nie upamiętni Ireny SendlerowejŹródło: Wikimedia Commons CC BY, fot: Mariusz Kubik
d46gwc7

Jak poinformował na swoim koncie na Facebooku Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka, NBP odmówił upamiętnienia Ireny Sendlerowej okolicznościową monetą. Rzecznik Praw Dziecka wnioskował o to w związku z Rokiem Ireny Sendlerowej (będzie nim rok 2018).

Michalak przypomniał, że Sendlerowa w 2009 r. znalazła się obok dwóch innych bohaterek na monecie "Polacy ratują Żydów". Rzecznik zadał jednak pytanie "czy w związku z tak ważnym Jubileuszem, który jest wynikiem Jej wyjątkowości, nie zasługuje na indywidualne upamiętnienie?"

Skomentował również całą sprawę jako "smutną i niezrozumiałą".

Wczoraj informowaliśmy, że NBP z powodów ekonomicznych odmówił również upamiętnienia specjalną monetą stulecia Sądu Najwyższego. Bank za to zdecydował się na wprowadzenie do obiegu banknotu z okazji 300-lecia koronacji Matki Boskiej Jasnogórskiej. 15 września pojawi się na rynku maryjna moneta z okazji stulecia objawień fatimskich.

Zobacz też: jak rozpoznać fałszywą monetę euro?

Rocznicą godną upamiętnienia przez NBP było też w tym roku 150-lecie Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół". Ostatnio do obiegu weszła natomiast moneta upamiętniająca 35. rocznicę zrywu antykomunistycznego w Lubinie.

d46gwc7

Irena Sendlerowa zbudowała w czasie II wojny światowej sieć ludzi i organizacji, która uratowała ok. 2,5 tys. żydowskich dzieci. Otrzymała tytuł Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, jest damą Orderu Orła Białego i Orderu Uśmiechu. Była też zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla w 2007 i 2008 roku. Zmarła w Warszawie w 2008 r.

Nasza redakcja zapytała o stanowisko w tej sprawie Narodowy Bank Polski. Do momentu publikacji artykułu nie uzyskaliśmy jednak odpowiedzi.

d46gwc7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46gwc7
d46gwc7