NBP znów odmawia wydania okolicznościowej monety. Nie upamiętni Ireny Sendlerowej
Narodowy Bank Polski zdecydował się nie wydawać okolicznościowej monety z okazji Roku Ireny Sendlerowej. O upamiętnienie bohaterki wnioskował Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka. Niedawno bank odmówił też uczczenia setnej rocznicy powstania Sądu Najwyższego.
Jak poinformował na swoim koncie na Facebooku Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka, NBP odmówił upamiętnienia Ireny Sendlerowej okolicznościową monetą. Rzecznik Praw Dziecka wnioskował o to w związku z Rokiem Ireny Sendlerowej (będzie nim rok 2018).
Michalak przypomniał, że Sendlerowa w 2009 r. znalazła się obok dwóch innych bohaterek na monecie "Polacy ratują Żydów". Rzecznik zadał jednak pytanie "czy w związku z tak ważnym Jubileuszem, który jest wynikiem Jej wyjątkowości, nie zasługuje na indywidualne upamiętnienie?"
Skomentował również całą sprawę jako "smutną i niezrozumiałą".
Wczoraj informowaliśmy, że NBP z powodów ekonomicznych odmówił również upamiętnienia specjalną monetą stulecia Sądu Najwyższego. Bank za to zdecydował się na wprowadzenie do obiegu banknotu z okazji 300-lecia koronacji Matki Boskiej Jasnogórskiej. 15 września pojawi się na rynku maryjna moneta z okazji stulecia objawień fatimskich.
Zobacz też: jak rozpoznać fałszywą monetę euro?
Rocznicą godną upamiętnienia przez NBP było też w tym roku 150-lecie Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół". Ostatnio do obiegu weszła natomiast moneta upamiętniająca 35. rocznicę zrywu antykomunistycznego w Lubinie.
Irena Sendlerowa zbudowała w czasie II wojny światowej sieć ludzi i organizacji, która uratowała ok. 2,5 tys. żydowskich dzieci. Otrzymała tytuł Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, jest damą Orderu Orła Białego i Orderu Uśmiechu. Była też zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla w 2007 i 2008 roku. Zmarła w Warszawie w 2008 r.
Nasza redakcja zapytała o stanowisko w tej sprawie Narodowy Bank Polski. Do momentu publikacji artykułu nie uzyskaliśmy jednak odpowiedzi.