Trwa ładowanie...

NBP nie uczci stulecia Sądu Najwyższego. Bank odmówił wydania pamiątkowej monety

NBP odmówił wydania okolicznościowej monety z okazji stulecia Sądu Najwyższego. Decyzję uargumentowano względami ekonomicznymi. Wcześniej NBP zgadzał się honorować inne rocznice - powstania najstarszej organizacji sporotowo- wychowawczej czy koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

NBP nie uczci stulecia Sądu Najwyższego. Bank odmówił wydania pamiątkowej monetyŹródło: NBP materiały prasowe, fot: NBP
d291v4p
d291v4p

Rocznica powstania Sądu Najwyższego wypada 1 września 2017 r. Jak podaje "Polityka", Sąd Najwyższy był pierwszą stałą instytucją odrodzonej po ponad stu latach niewoli Polski.

Prof. Małgorzata Gersdorf, Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego, wystapiła do prezesa NBP z wnioskiem o uhonorowanie tej rocznicy już w marcu 2015 r. Wydano wtedy pozytywną rekomendację.

Względy ekonomiczne zadecydowały

Jak pisze "Polityka", prof. Gersdorf przypomniała się w tej sprawie rok później, po tym, jak zmienione zostały władze NBP-u. W czerwcu 2016 r. okazało się, że stanowisko instytucji uległo zmianie. W informacji napisano, że "po oszacowaniu potencjalnego popytu na tę monetę podjęto decyzję o niewłączaniu jej do planu emisji".

Zobacz też: jak wykryć fałszywego monety euro?

Pierwsza Prezes próbowała jeszcze wpłynąć na decyzję wydaną przez NBP. W liście do prezydenta pisała, że "odmowa napawa smutną refleksją, iż w każdych czasach i pod każdymi rządami względy ekonomiczne (innej bowiem motywacji nie śmiałabym podejrzewać) biorą w Polsce górę nad fetowaniem naszej historii". Warto zaznaczyć, że SN zadeklarował, że sam wykupi 500 okolicznościowych monet.

d291v4p

Nie pomogło poparcie prezydenta

Inicjatywę poparła Kancleria Prezydenta, marszałek Marek Kuchciński, wicepremier Mateusz Morawiecki i szefowa kancelarii premier Beata Kempa. Takie wsparcie jednak nie wystarczyło. Prof. Gersdorf kilkakrotnie pisała w tej sprawie do prezesa NBP, Adama Glapińskiego. Ostatnia odpowiedź z 10 maja informowała o podtrzymaniu decyzji.

Oprócz monety, wydany miał być przez Pocztę Polską pamiątkowy znaczek. Możliwe jednak, że również i ten projekt nie dojdzie do skutku, choć jego losy nie są jeszcze przesądzone. Na razie wydanie znaczka przesunięto z 1 września na bliżej nieokreślony "koniec roku".

NBP często honoruje inne rocznice. Jak już informowaliśmy, 20 sierpnia wprowadził do obiegu banknot z okazji 300-lecia koronacji Matki Boskiej Jasnogórskiej. 15 września pojawi się na rynku maryjna moneta z okazji stulecia objawień fatimskich.

Rocznicą godną upamiętnienia przez NBP było też w tym roku 150-lecie Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół". Dziś do obiegu weszła natomiast moneta upamiętniająca 35. rocznicę zrywu antykomunistycznego w Lubinie.

d291v4p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d291v4p