Nie chcą atomówki koło Mielna i już!
Samorządy przeciwne budowie elektrowni atomowej w Gąskach (zachodniopomorskie) będą wspólnie prowadzić kampanię w tej sprawie. Przedstawiciele dziewięciu gmin podpisali w piątek list intencyjny, w którym argumentują, że reaktor to zagrożenie dla turystyki na środkowym wybrzeżu.
09.08.2013 | aktual.: 09.08.2013 16:34
Gminy Biesiekierz, Ustronie Morskie, Karlino, Tychowo, Manowo, Kołobrzeg, Mielno, Rewal oraz miasto Kołobrzeg nawiązały współpracę - jak napisano w przesłanym PAP dokumencie - "w celu wyrażenia sprzeciwu wobec proponowanej lokalizacji i budowy elektrowni atomowej w Gąskach k. Mielna. Plany budowy elektrowni atomowej w Gąskach budzą zdecydowany sprzeciw lokalnego społeczeństwa".
Sygnatariusze listu podkreślili w nim, że reaktor jądrowy stanowi zagrożenie dla rozwoju turystyki na środkowym wybrzeżu Bałtyku, a "elektrownia atomowa wpłynie negatywnie na funkcjonowanie uzdrowisk, kurortów na Pomorzu Środkowym i może doprowadzić do zapaści ekonomicznej w całej branży turystyczno-hotelarskiej, a tym samym do pogorszenia warunków życia mieszkańców".
Zgodnie z zapisami dokumentu, gminy powołają zespół koordynacyjny, składający się z ich przedstawicieli. Będą prezentować wspólne stanowisko w sprawie budowy elektrowni.
Działania przeciwko budowie elektrowni atomowej w Gąskach samorządy będą finansować z własnych budżetów.
Jak podkreśliły, porozumienie jest otwarte, mogą do niego przyłączyć się inne gminy.
Leżąca w północno-zachodniej części gminy Mielno letniskowa wieś Gąski, jako jedna z trzech potencjalnych lokalizacji elektrowni jądrowej, została przedstawiona przez zarząd Polskiej Grupy Energetycznej 25 listopada 2011 r.
12 lutego 2012 r. w gminie Mielno odbyło się referendum w sprawie lokalizacji elektrowni. W głosowaniu wzięło udział 2378 osób z 4171 uprawnionych. Frekwencja wyniosła 57 proc. Przeciwko lokalizacji elektrowni i badaniom terenu opowiedziało się 94 proc. głosujących; za było 5,3 proc. spośród nich.
Wojewoda zachodniopomorski Marcin Zydorowicz wydał w czerwcu br. decyzję, zezwalającą spółce PGE EJ1 na przeprowadzenie badań potrzebnych do sporządzenia raportu lokalizacyjnego dla elektrowni jądrowej w Gąskach.
Wojewoda wysłał również list w sprawie decyzji do Olgi Roszak-Pezały, wójt gminy Mielno, na terenie której leżą Gąski. Napisał w nim m.in, że "decyzja o wskazaniu lokalizacji, jak i raport nie są dokumentami, które pozwoliłyby rozpocząć inwestycję (...), dopiero decyzja o pozwoleniu na budowę dałaby PGE EJ1 taką możliwość".
PGE EJ1 to spółka celowa Polskiej Grupy Energetycznej, która odpowiada za przygotowanie procesu inwestycyjnego oraz budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.
Plany rządu obejmują wybudowanie przez PGE dwóch elektrowni jądrowych o mocy po ok. 3000 MW każda. Według aktualnej strategii Grupy pierwszy blok jądrowy miałby ruszyć ok. 2024 r.