Trwa ładowanie...
d2uxkfg

Nie dojdzie do spowolnienia eksportowego - MG

23.9.Warszawa (PAP) - Analitycy ministerstwa gospodarki sądzą, że nie powinno nastąpić duże spowolnienie eksportu w najbliższych miesiącach mimo utrzymującego się silnego...
Share
d2uxkfg

23.9.Warszawa (PAP) - Analitycy ministerstwa gospodarki sądzą, że nie powinno nastąpić duże spowolnienie eksportu w najbliższych miesiącach mimo utrzymującego się silnego złotego.

"Biorąc pod uwagę, że reakcja wolumenu eksportu na relatywnie znaczną aprecjację złotego - notowaną w br., może nastąpić z opóźnieniem 3-6 miesięcznym, a nawet dłuższym, trudno jest obecnie przewidywać precyzyjnie dalszy kierunek rozwoju sytuacji, w obrotach towarowych w najbliższej perspektywie. Można jednak oceniać, że nawet przy pewnym spowolnieniu wzrostu eksportu w następnych miesiącach br., tempo tego wzrostu nie spadnie znacząco w porównaniu z importem" - napisano w analizie danych o bilansie płatniczym po 7 miesiącach.

W lipcu 2008 r. eksport zwiększył się o 22,7 proc., osiągając poziom 10.568 mln euro. Zarazem jego wartość okazała się wyższa o 4,8 proc., tj. o 482 mln euro, niż w czerwcu.

d2uxkfg

"Postępująca aprecjacja złotego wobec EUR i USD, wbrew zapowiedziom niektórych analityków i przedstawicieli środowiska eksporterów, jak dotychczas, nie spowodowała załamania wzrostu eksportu, zarówno w porównaniu z tempem notowanym przed rokiem, jaki przed dwoma laty" - napisano w analizie.

"Jednocześnie obserwuje się wyraźne przyspieszenie eksportowe w stosunku do importu, co w rezultacie powoduje wyrównywanie się tempa wzrostu obrotów po obu stronach" - napisali analitycy ministerstwa gospodarki. (PAP)

map/ jtt/

d2uxkfg

Podziel się opinią

Share
d2uxkfg
d2uxkfg