Nieznaczna poprawa nastrojów

Pomimo, iż środa przyniosła niewielką poprawę sytuacji na większości rynków, to jednak nastroje pozostawały zmienne. Brak danych makroekonomicznych , obrona minimów lokalnych na indeksach oraz optymistyczne wieści płynące z Węgier, Portugali i Chin sprzyjały odreagowaniu w oczekiwaniu na publikację Beżowej Księgi Fed.

10.06.2010 | aktual.: 10.06.2010 11:11

Pomimo, iż środa przyniosła niewielką poprawę sytuacji na większości rynków, to jednak nastroje pozostawały zmienne. Brak danych makroekonomicznych , obrona minimów lokalnych na indeksach oraz optymistyczne wieści płynące z Węgier, Portugali i Chin sprzyjały odreagowaniu w oczekiwaniu na publikację Beżowej Księgi Fed.

Z raportu na temat amerykańskiej gospodarki wynika, iż w ubiegłym miesiącu aktywność w gospodarce poprawiła się we wszystkich oddziałach Rezerwy Federalnej, choć dynamika wzrostu była umiarkowana. Zwiększyły się wydatki konsumentów i przedsiębiorstw oraz lekko poprawiła się sytuacja na rynku pracy, a inflacja pozostawała pod kontrolą. Taki obraz koniunktury sprzyja utrzymaniu głównej stopy procentowej na rekordowo niskim poziomie jeszcze przez dłuższy czas. Pojawiła się również obawy związane z tym, jak fiskalne problemy Europy mogą przełożyć się na sytuację finansową i gospodarczą w USA.

Do jednego z niewielu krajów, które zdecydowały się na zacieśnianie kosztu pieniądza w obecnej sytuacji finansowej dołączyła Nowa Zelandia. Dziś w nocy Bank centralny podwyższył główną stopę procentową o 25pb do poziomu 2,75%. Ponadto poznaliśmy bardzo dobre dane z Australii, gdzie w maju stopa bezrobocia spadła do poziomu 5,2%, a zatrudnienie wzrosło o 26,9tys. W Japonii obserwowaliśmy wzrost indeksu zaufania konsumentów w maju oraz tempo wzrostu gospodarczego w I kwartale 2010r na poziomie 1,2% w ujęciu kwartał do kwartału, do czego przyczyniły się rządowe pakiety pomocowe oraz wzrost eksportu.

W centrum uwagi pozostają dzisiejsze decyzje ECB i banku centralnego Wielkiej Brytanii odnośnie stóp procentowych. Analitycy oczekują, iż stopy zostaną utrzymane na niezmienionym poziomie, odpowiednio 1,0% i 0,5%. Najważniejsza będzie jednak konferencja prasowa Tricheta. Najprawdopodobniej w dalszym ciągu nie poznamy szczegółów dotyczących rządowego programu skupu obligacji, gdyż ECB będzie chciał sobie pozostawić szersze pole manewru. Więcej uwagi powinno być poświęcone eskalacji problemów fiskalnych w Europie i propozycji ich rozwiązania. W związku z tym, iż silna deprecjacja euro nie jest teraz największym problemem ECB, raczej nie należy oczekiwać, że dzisiejsze wystąpienie wesprze notowania europejskiej waluty.

EURPLN
Sytuacja na eurozłotym pozostaje dość stabilna, co ma związek z węższymi zakresami wahań utrzymującymi się na walutach. Notowania wspierają się na zbiegających się ze sobą średniej 50- i 100-okresowej na wykresie 4h, pozostając w szerszym zakresie wahań 4,04-4,24. Dopiero silniejsze impulsy na rynkach zagranicznych mogą spowodować większe zainteresowanie inwestorów naszą krajową walutą. Najbliższym wsparciem pozostają okolice 4,1150, natomiast oporem rejon 4,1680.

EURUSD

Środowa sesja przyniosła nowe maksimum lokalne na eurodolarze, choć ponownie odreagowanie na euro nie zdołało znaleźć trwalszego podłoża. Dopóki dopóty znajdujemy się poniżej średnioterminowej linii trendu przebiegającej w rejonie 1,21, z która zbiega się 50% zniesienia Fibo całości fali spadkowej z poziomu 1,2327 w okolice 1,1870, to krótkoterminowy obraz na wykresie EURUSD nie przestawia się dobrze dla tej pary. Wsparcie w postaci linii poprowadzonej po ostatnich minimach lokalnych na wykresie godzinowym znajduje się na poziomie 1,1960. Większej zmienności na tej parze można się spodziewać podczas konferencji prasowej Tricheta.

GBPUSD
Waluta brytyjska sukcesywnie odrabia ostatnie straty. Notowania GBPUSD zdają się mieć trudności z przełamaniem oporu na poziomie 1,4608 wynikającego ze zniesienia 61,8% całości spadków z poziomu 1,4771, co jest zrozumiałe mając na uwadze średnioterminowy trend spadkowy na tej parze. Najbliższe wsparcie widzielibyśmy w rejonie 1,4520. W oczekiwaniu na decyzję BoE notowania funtdolara zachowują się stabilnie. Z kolei nie należy oczekiwać jakiś zaskakujących posunięć ze strony członków MPC. Wyjście powyżej poziomu 1,4640 może sprzyjać większemu odreagowaniu na tej parze.

AUDJPY

Dobre dane z australijskiego rynku pracy przyczyniły się do umocnienia AUDa. Obecnie na wykresie godzinowym zauważalna jest formacja trójkąta, której górne ograniczenie wyznacza opór w rejonie 77,00. W dniu dzisiejszym należy spodziewać się kontynuacji wzrostów na AUDUSD właśnie w te okolice. Najbliższe wsparcie w postaci 100-okresowej średniej na wykresie godzinowym znajduje się w rejonie 75,40.

Anna Wrzesińska

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)