Trwa ładowanie...

Nowe wariacje na temat OFE

Jeszcze w tym tygodniu przygotowany zostanie dokładny plan zmian w OFE. Pracuje nad nimi Jan Krzysztof Bielecki - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Nowe wariacje na temat OFEŹródło: WP.PL, fot: Przemysław Jach
d1q3c7m
d1q3c7m

Jeszcze w tym tygodniu przygotowany zostanie dokładny plan zmian w OFE. Pracuje nad nim Jan Krzysztof Bielecki - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Gazeta przypomina, że zmianami w II filarze rząd zająć ma się już 9 września. Na razie z informacji "DGP" wynika, że brane pod uwagę są dwa warianty: umorzenie oraz dobrowolność. Mało prawdopodobna jest opcja dobrowolność plus, czyli wybór OFE, ale razem z obowiązkiem opłacania dodatkowej składki.

Jak zaznacza dziennik, obecnie rozpatrywane rozwiązania różnią się od tego, co pierwotnie zaproponował rząd. Na przykład w wariancie dobrowolności (albo ZUS, albo OFE) możliwe, że wybór dotyczyłby tylko nowych składek. Jednocześnie jednak z OFE wydzielone zostałyby środki ulokowane w obligacjach. Przeszłyby do sektora publicznego i dzięki temu nie były liczone do długu publicznego.

Sprawa dotyczy 121 mld zł obligacji, czyli ok. 14 proc. zadłużenia. Według "DGP" oznaczałoby to zmniejszenie naszego długu poniżej 50 proc. PKB.

d1q3c7m

Inna opcja zakładała dotąd umorzenie obligacji skarbowych należących do OFE. Obniży to I dług publiczny i zadłużenie państwa, bo nie trzeba będzie płacić odsetek. Gazeta twierdzi jednak, że modyfikację tego rozwiązania przedstawił Jan Krzysztof Bielecki. Doradca Donalda Tuska postuluje utworzenie z obligacji specjalnego funduszu, zarządzanego przez PTE.

Pozwoli to zmniejszyć dług publiczny, ale jednocześnie obligacje nadal wliczane byłyby do wyceny OFE. Minus tego rozwiązania to obowiązek płacenia odsetek od obligacji, więc nadal pozostawi w budżecie spory koszt obsługi długu - pisze "DGP".

d1q3c7m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1q3c7m