Trwa ładowanie...
ofe
23-03-2007 14:10

Nowy pomysł na wypłaty emerytur z OFE

Grupę firm wypłacających w przyszłości
emerytury z otwartych funduszy emerytalnych (OFE) można powiększyć
o towarzystwa emerytalne i wprowadzić tzw. wypłaty programowane -
poinformował podczas spotkania z dziennikarzami prezes
AIG PTE - Łukasz Kalinowski.

Nowy pomysł na wypłaty emerytur z OFEŹródło: WP.PL
d30aljl
d30aljl

Powołując się na przykłady krajów Ameryki Łacińskiej, w których reforma emerytalna przebiegała podobnie do polskiej, Kalinowski powiedział, że wypłaty programowane mogą być alternatywą dla emerytury dożywotniej m.in. dla osób, które chcą umożliwić rodzinie dziedziczenie emerytury.

Wypłaty programowane są realizowane przez towarzystwa emerytalne - te same, które zarządzają funduszami emerytalnymi. Środki zgromadzone w odpowiedniku OFE są przekazywane do odrębnego funduszu; ubezpieczony otrzymuje miesięczne wypłaty na zasadzie podobnej do renty dożywotniej, kupowanej za zgromadzony kapitał w firmie ubezpieczeń na życie.

Różnica między wypłatą a rentą polega na tym, że wysokość renty dożywotniej jest określana na początku umowy. Natomiast zasady wypłaty programowanej przewidują, że w trakcie umowy wysokość wypłaty jest zmieniana, zależnie od zgromadzonego kapitału, wyników inwestycyjnych i przewidywanej długości życia.

d30aljl

Kalinowski podkreślił, że parametry wykorzystywane do obliczania wypłaty są ustalane przez urząd nadzoru. Same towarzystwa konkurują wynikami inwestycyjnymi i wysokością opłaty za zarządzanie.

Dodatkowo w wypłatach programowanych, gdzie kapitał emerytalny pozostaje własnością klienta, dziedziczy się kapitał po śmierci współmałżonka.
_ Wówczas dziedziczenie nie powoduje wypływu pieniędzy z systemu emerytalnego _ - dodał Kalinowski. Przy rencie dożywotniej w Polsce - takie są wstępne propozycje - dziedziczenia nie będzie.

Kalinowski dodał, że przy wypłatach programowanych emeryt może zmienić zdanie i wykupić emeryturę dożywotnią.
_ Opcji wyboru powinno być więcej, niż zakłady ubezpieczeń z rentą dożywotnią _ - podkreślił.

Dyrektor AIG Global Pension Fernando Jamie zwrócił uwagę, że wszystkie kraje Ameryki Łacińskiej, które zreformowały system emerytalny, mają zarówno renty dożywotnie (które wybiera ok. 70 proc. emerytów), jak i wypłaty programowane.

d30aljl

Zasady wypłat emerytur z OFE są obecnie opracowywane. Projekt ustawy - według zapowiedzi wicepremiera Ludwika Dorna - ma do końca czerwca trafić do Sejmu. Pierwsze wypłaty mają się zacząć w 2009 r.

Według założeń zaprezentowanych na początku lutego, zarządzanie drugofilarowymi emeryturami ma być powierzone różnym podmiotom. Wbrew wstępnym propozycjom Ministerstwa Pracy, pieniądze nie będą przekazane do ZUS.

Pod koniec lutego br. Zespół Komisji Trójstronnej ds. Ubezpieczeń Społecznych zajął się kwestią wypłaty emerytur z OFE. Pracodawcy i związki zawodowe uznali, że emeryci powinni mieć prawo wyboru instytucji, w której wykupią emeryturę dożywotnią.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan uznała, że emerytura drugofilarowa nie powinna być dziedziczona, ponieważ gdyby rodziny osób, które nie dożyją przewidywanej średniej długości życia, dziedziczyły niewykorzystany kapitał, brak byłoby środków dla osób, które będą żyły dłużej od średniej.

Po reformie emerytalnej, która weszła w życie w 1999 r., 12,22 proc. wynagrodzenia pracownika przekazywane jest na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, a 7,3 proc. do OFE.

d30aljl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30aljl