Nowy rekord w światowej turystyce. Zagraniczne wizyty jeszcze nigdy nie były tak popularne
Światowa Organizacja Turystyki Narodów Zjednoczonych (UNWTO) poinformowała w poniedziałek, że w międzynarodowej turystyce padł nowy rekord: liczba turystów, którzy odwiedzili inne kraje, wzrosła w roku 2015 do 1,18 mld; to o 50 mln więcej niż w roku 2014.
Światowa Organizacja Turystyki Narodów Zjednoczonych (UNWTO) poinformowała w poniedziałek, że w międzynarodowej turystyce padł nowy rekord: liczba turystów, którzy odwiedzili inne kraje, wzrosła w roku 2015 do 1,18 mld - to o 50 mln więcej niż w roku 2014.
Krajem najchętniej odwiedzanym przez turystów pozostaje Francja; na drugim miejscu uplasowały się Stany Zjednoczone, a następnie Hiszpania i Chiny - wynika ze wstępnych danych za rok ubiegły.
UNWTO, która ma siedzibę w Madrycie, za pobyt turystyczny za granicą uznaje wyjazd, podczas którego spędza się w innym kraju co najmniej jedną noc.
- Na wyniki sektora turystycznego w roku 2015 miały wpływ kursy walutowe, ceny ropy oraz kryzysy, jakie wybuchły w różnych miejscach na naszej planecie. Mamy obecnie do czynienia z ogólnoświatowymi zagrożeniami dotyczącymi bezpieczeństwa oraz porządku - powiedział szef UNWTO Taleb Rifai podczas konferencji prasowej.
Spadek kursu euro w stosunku do dolara zmniejszył koszty podróży Amerykanów do Europy, a spadek cen ropy potanił koszty transportu. Ale rok 2015 był przede wszystkim rokiem zagrożeń terrorystycznych - wyjaśnia komunikat UNWTO.
Z powodu zagrożeń zamachami ucierpiało wiele regionów, które zazwyczaj cieszyły się wielkim powodzeniem wśród zagranicznych turystów; tak było w przypadku Tunezji po atakach terrorystycznych, do których doszło tam w ubiegłym roku.
W marcu miał miejsce zamach na muzeum Bardo, jedną z atrakcji turystycznych w Tunisie. Zginęło ponad 20 osób, w tym turyści z Polski. W czerwcu nastąpił zamach w nadmorskim kurorcie Susa, w którym zginęło 38 osób. Do zorganizowania obydwu ataków przyznało się Państwo Islamskie.
Liczba turystów w Tunezji spadła z 7,2 mln w 2014 roku do 5,4 mln w roku ubiegłym.
W Afryce Północnej liczba turystów zmalała o 8 proc. w stosunku do roku poprzedniego; w Afryce Subsaharyjskiej, w dużej mierze ze względu na epidemię eboli, spadek ten wyniósł 1 proc.
W Europie, Azji i Ameryce liczba turystów wzrosła w minionym roku o około 35 proc. Jak wyjaśnił Rifai, globalny przemysł turystyczny rozwija się nieprzerwanie od roku 2009, kiedy kryzys finansowy skłonił ludzi do rezygnacji z podróży.
Wśród turystów podróżujących po świecie wzrosła ostatnio liczba Chińczyków, którzy należą do grupy turystów wydającej najwięcej pieniędzy, tak jak Amerykanie i Brytyjczycy, którzy wykorzystują dogodne dla nich różnice kursów walut, oraz Niemcy.
Zobacz też: * *Jak sprawdzić biuro podróży