Trwa ładowanie...

Od czerwca wyższy zasiłek dla bezrobotnych

Uprawnieni do tego świadczenia dostaną ponad 20 zł więcej. Wzrosły też stypendia z Funduszu Pracy

Od czerwca wyższy zasiłek dla bezrobotnychŹródło: Jupiterimages
d4em4ym

*Uprawnieni do tego świadczenia dostaną ponad 20 zł więcej. Wzrosły też stypendia z Funduszu Pracy. *

Od 1 czerwca 2009 r. zasiłek dla bezrobotnych wynosi 575 zł (dotychczas 551,80 zł). Nowa kwota wynika z obwieszczenia ministra pracy i polityki społecznej ogłoszonego w Monitorze Polskim (nr 33, poz. 494).

To podstawowa wysokość tego świadczenia. Bezrobotnemu, którego okres uprawniający do zasiłku wynosi mniej niż pięć lat, przysługuje 80 proc. tej kwoty, czyli obecnie 460 zł.

d4em4ym

Osobie zaś, której okres uprawniający do zasiłku wynosi co najmniej 20 lat, należy się 120 proc. podstawowej stawki, czyli 690 zł.

Czerwcowa zmiana wysokości zasiłku to skutek corocznej waloryzacji średniorocznym wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w poprzednim roku zgodnie z art. 72 ust. 6 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Zwykle w nowej wysokości zasiłek obowiązywał do końca maja kolejnego roku. W najbliższym czasie będzie jednak inaczej. Zasiłek w nowej kwocie będzie wypłacany do końca grudnia br. Od przyszłego roku zmieniają się zarówno jego wysokość, jak i zasady wypłacania.

Od 2010 r. w ciągu pierwszych trzech miesięcy prawa do zasiłku wyniesie on 717 zł miesięcznie. Przez następne będzie niższy – 563 zł.

d4em4ym

Wzrost zasiłku dla bezrobotnych od tego miesiąca oznacza też wyższe stypendia dla bezrobotnych szkolących się i uczestniczących w przygotowaniu zawodowym dorosłych (na podstawie art. 41 ust. 3 i 53g ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia). Zasadniczo są one równe zasiłkowi, z tym, że 120 proc. jego kwoty przysługuje m.in. osobom bez kwalifikacji zawodowych i powyżej 50. roku życia.

Również od przyszłego roku w tym zakresie czeka nas zmiana. Stypendium wyniesie 120 proc. zasiłku (860,40 zł). Warunkiem jest, by szkolenie było prowadzone w wymiarze co najmniej 150 godzin miesięcznie.

Od czerwca rośnie także stypendium dla bezrobotnych kierowanych na staż (przyznawane na podstawie art. 53 ustawy o promocji zatrudnienia). Do maja wynosiło ono 773 zł, a od czerwca do grudnia br. będzie to 791 zł. Od stycznia przyszłego roku stypendium to wyniesie 120 proc. zasiłku (czyli 860,40 zł).

Kwoty stypendiów na ten rok wynikają z przepisów przejściowych ustawy z 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw (DzU z 2009 r. nr 6, poz. 33).

jam Rzeczpospolita

d4em4ym
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4em4ym