Trwa ładowanie...
energia

Odcięli mieszkańców od prądu, teraz zapłacą

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki nałożył karę w wysokości 1 mln zł na spółkę dystrybucyjną Enion za zeszłoroczne awarie linii energetycznych na terenie jury krakowsko-częstochowskiej - poinformowała PAP rzeczniczka URE Agnieszka Głośniewska.

Share
Odcięli mieszkańców od prądu, teraz zapłacą
Źródło: Jupiterimages
d2gmryi

Na początku 2010 r. w Małopolsce zaczęły się awarie zasilania, spowodowane przez lód oraz szadź. Rano 10 stycznia ubiegłego roku prądu nie miało 111 tys. odbiorców - ustalił URE. Najtrudniejsza sytuacja panowała w powiatach: krakowskim, olkuskim i miechowskim.

Rzeczniczka wyjaśniła, że Urząd badał okres od 1 grudnia 2009 r. do końca stycznia 2010 r.

d2gmryi

- Przedsiębiorstwo nie dołożyło należytej staranności w utrzymaniu swoich urządzeń i sieci - wyjaśniła Głośniewska. - Ponadto w niewłaściwy sposób była prowadzona wycinka drzew, co przyczyniło się do poszerzenia zakresu awarii - dodała.

Zaznaczyła, że obowiązek utrzymania sieci energetycznej przez przedsiębiorstwo dystrybucyjne w stanie gwarantującym ciągłe i niezawodne dostawy energii elektrycznej jest zapisany w Prawie energetycznym i koncesji na dystrybucję energii (udzielanej przez URE).

- Enion może odwołać się od kary nałożonej przez prezesa URE do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - poinformowała Głośniewska.

d2gmryi

Podziel się opinią

Share
d2gmryi
d2gmryi