Trwa ładowanie...

Oddasz butelki bez paragonu. Duża zmiana coraz bliżej

System kaucyjny ma zacząć obowiązywać w Polsce od 2025 roku. Butelki ze szkła wielorazowego będą mogły odbierać nawet najmniejsze sklepy, a od 2026 roku kaucja obejmie również słoiki - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Każdy sklep przyjmie butelki po piwieKażdy sklep przyjmie butelki po piwieŹródło: Getty Images, fot: John Peabody
d406nlm
d406nlm

Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", w ubiegłym tygodniu wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska zapowiedziała, że każdy sklep, który sprzedaje napoje w szklanych butelkach wielorazowych, będzie zobowiązany do przyjęcia ich zwrotu. Dotychczasowe przepisy zakładały, że do odbierania pustych butelek będą zmuszone jedynie duże sklepy o powierzchni powyżej 200 mkw. Małe punkty miały przystępować do systemu kaucyjnego dobrowolnie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Polak stworzył potęgę - Panattoni to największy deweloper przemysłowy w Europie - Biznes Klasa #21

Zwrot butelki bez paragonu

Jak donosi dziennik, aktualnie małe sklepy mogą przyjmować puste butelki po piwie i zwracać za nie kaucję, ale tylko na podstawie paragonu. Nowy system kaucyjny zakłada uniwersalne kody kreskowe, co oznacza, że klienci będą mogli oddawać butelki w dowolnym sklepie, niezależnie od miejsca zakupu.

d406nlm

Maciej Ptaszyński, prezes Polskiej Izby Handlu, w rozmowie z "DGP" podkreśla, że mechanizm zwracania wielorazowych butelek po piwie z powodzeniem działa od dekad. Rozmówca zwraca uwagę na to, że piwo stanowi znaczącą część obrotów małych sklepów.

Od samego początku jesteśmy jednak przeciwnikami włączania do systemu kaucyjnego wielorazowych butelek po piwie. Powinny być one zbierane na dotychczasowych zasadach. Jesteśmy przeciwnikami nakazywania sklepom czegokolwiek – mówi Maciej Ptaszyński w rozmowie z dziennikiem.

Według niego większość sklepów będzie zainteresowana odbieraniem pustych butelek po piwie, ponieważ będzie widziała w tym szansę na przyciągnięcie klientów.

d406nlm

O nowy pomysł resortu klimatu "Dziennik Gazeta Prawna" zapytał również przedstawicieli organizacji ekologicznych. – Nałożenie także na małe sklepy obowiązku przyjmowania szklanych butelek wielokrotnego użytku oceniam pozytywnie. Przypomnijmy, że był to postulat samych producentów piwa. Przykład Słowacji pokazuje, że małe sklepy, które są zobligowane do uczestnictwa w systemie kaucyjnym, zapewne i tak chcą w nim być z uwagi na utrzymanie klientów – komentuje Joanna Kądziołka, prezeska Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste.

Ile wyniesie kaucja?

Wiceminister klimatu i środowiska na czwartkowej konferencji prasowej zaproponowała zwiększenie opłaty kaucyjnej dla butelek szklanych wielorazowego użytku do kwoty 1 zł. Kaucje na butelki plastikowe oraz puszki mają wynieść 50 gr, czyli tyle, ile jest w obecnie obowiązującym rozporządzeniu w tej sprawie. Sowińska tłumacząc podwyższenie kaucji dla szkła zwróciła uwagę, że taka kwota obowiązuje obecnie w systemie zwrotnym butelek.

d406nlm

System kaucyjny objąć ma plastikowe butelki o pojemności do 3 litrów, butelki szklane wielokrotnego użytku do 1,5 litra oraz puszki metalowe do jednego litra. Przedsiębiorcy nie zarobią jednak na nieodebranych kaucjach. Zostaną one przeznaczone na finansowanie systemu kaucyjnego.

To jednak nie koniec zmian. Od 1 stycznia 2026 roku wchodzi w życie rozporządzenie dotyczące standaryzacji opakowań. Przedstawicielka MKiŚ zastrzegła jednak, że nie byłoby to obowiązkowe, a biznes ma być do tego jedynie zachęcany. Dodatkowo od 2026 r. nie tylko butelki, ale również słoiki będą włączone do systemu kaucyjnego - podaje dziennik.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d406nlm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d406nlm