Oszustwa internetowe. Policja ostrzega przed fałszywymi pośrednikami płatności
Utrata kontroli nad kontem bankowym i poważne straty finansowe grożą osobom, które dadzą się podejść przestępców podszywających się pod popularne serwisy obsługi płatności internetowych, takie jak Dotpay, PayU, czy Przelewy24. Policja apeluje o ostrożność.
"Ostrzegamy przed fałszywymi stronami udającymi pośredników szybkich płatności. Na atak narażeni są użytkownicy bankowości internetowej i mobilnej robiący zakupy przez Internet" - taki komunikat pojawił się na stronie Komendy Głównej Policji.
Policja wskazuje, że przestępcy podszywają się pod serwisy oferujące szybkie przelewy, by w ten sposób wyłudzać loginy i hasła do bankowości internetowej oraz kody autoryzacyjne zatwierdzające przelewy.
Problem jest znany od dawna, podobne ostrzeżenia regularnie pojawiają się w mediach, ale proceder kwitnie.
Obejrzyj: Jak chronić się przed phishingiem? Na co zwrócić uwagę?
Skala działalności przestępców jest duża. Tylko w marcu policja odnotowała ponad 100 różnych stron udających pośredników płatności, używanych przez przestępców.
"Nieświadomi konsumenci, ujawniając swoją tożsamość przestępcom mogą doprowadzić do wykorzystania jej do zawarcia w ich imieniu umów i w konsekwencji np. zaciągnięcia zobowiązań finansowych" - ostrzega policja.
Przestępcy używają różnych sposobów, by ściągnąć ofiary na fałszywe strony. Użytkownicy mogą być do nich kierowani przez linki w SMS-ach, komunikatorach internetowych lub poprzez fałszywe sklepy internetowe.
Policja ma dla potencjalnych ofiar przestępców kilka praktycznych rad:
- Uważaj na wszystkie wiadomości o konieczności zapłaty lub dopłaty drobnych kwot (np. 0,76 zł) zawierające link do strony udającej pośrednika płatności. Przed wykonaniem przelewu skontaktuj się z firmą, która figuruje jako nadawca wiadomości (np. operator telekomunikacyjny, sklep czy serwis internetowy).
- Jeśli strona prosi o login i hasło do bankowości internetowej, sprawdź w pasku przeglądarki, czy jej adres internetowy zgadza się z adresem strony Twojego banku. Jeśli adres jest inny niż zwykle, nie loguj się na tej stronie - nie podawaj tam swoich danych oraz powiadom o tym swój bank.
- Zawsze czytaj uważnie treść każdego SMS-a z kodem autoryzacyjnym od swojego banku. Jeśli twój bank to umożliwia zamień SMS-y na autoryzację za pośrednictwem aplikacji mobilnej.
"Jeśli podejrzewasz, że jesteś ofiarą internetowego oszustwa, zgłoś to jak najszybciej do swojego banku, a następnie zespołowi reagowania na incydenty Cert.pl" oraz najbliższej jednostce policji - czytamy w komunikacie. Policja zwraca także uwagę, że można złożyć reklamację w swoim banku.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl