Oznakowanie "bez GMO" na opakowaniach żywności. Prezydent podpisał ustawę
Od 1 stycznia 2020 r. producenci żywności, którzy nie wykorzystują organizmów genetycznie zmodyfikowanych przy tworzeniu swoich produktów roślinnych, będą mogli oznaczać je jako wolne od GMO.
11 lipca Prezydent podpisał ustawę, która daje możliwość oznakowania produktów roślinnych jako „bez GMO”. Jest to ukłon w stronę producentów nie wykorzystujących organizmów genetycznie zmodyfikowanych.
"Celem ustawy jest wprowadzenie przepisów umożliwiających dobrowolne oznakowanie przez producentów żywności i paszy, wytworzonych bez wykorzystania organizmów genetycznie zmodyfikowanych" – informuje komunikat prasowy Kancelarii Prezydenta RP.
Czytaj także: PIH chce zwolnienia małych sklepów z obowiązku przekazywania niesprzedanej żywności na cele charytatywne
"Ustawa dąży do tego, aby dać konsumentom informację oraz prawo wyboru, przy zakupie produktów żywnościowych, czy w danym produkcie występuje modyfikacja genetyczna i czy w procesie wytwarzania produktów były wykorzystywane GMO" – czytamy dalej.
Zobacz także: Ceny szaleją. Wiemy, co jeszcze wkrótce zdrożeje
Oznakowanie żywności i pasz będzie polegać na umieszczeniu specjalnego znaku graficznego na opakowaniu. Ponadto informacja o tym będzie musiała zostać zawarta w dokumentacji towarzyszącej.
Co ważne, oznakowanie jest dobrowolne, co oznacza, że producent objęty ustawą sam zdecyduje, czy chce oznaczyć swój produkt. Akt prawny przewiduje, że skorzystać z jego zapisów będą mogli również przedsiębiorcy, którzy tworzą artykuły pochodzenia zwierzęcego – o ile oczywiście nie były one wcześniej karmione paszą zawierającą GMO.
Ustawa wymienia trzy warunki, które musi spełnić dany produkt, aby mógł otrzymać oznaczenie:
- wszystkie składniki będące produktami pochodzenia zwierzęcego oraz roślinnego, będą spełniały warunki określone w ustawie do oznaczenia ich jako wolne od GMO;
- składniki wymienione w pkt 1 będą stanowiły więcej niż 50% łącznej masy wszystkich składników w chwili ich użycia do wyprodukowania tej żywności;
- pozostałe składniki inne niż wymienione w pkt 1 nie będą zawierały, składały się oraz nie będą wyprodukowane z GMO.
Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2020 r.