Ożywienie w Polsce może być "zaskakująco szybkie"
Wrześniowy odczyt indeksu PMI dla Polski sugeruje, że produkcja przemysłowa może być tylko nieznacznie poniżej 10 proc. rdr, co sugeruje, że ożywienie może być "zaskakująco szybkie" - napisali we wtorkowym komentarzu analitycy ośrodka Capital Economics (CE).
PMI dla Polski sięgnął we wrześniu 53,1 pkt wobec 52,6 pkt w sierpniu. Średni odczyt PMI za III kwartał wyniósł w Polsce 52,3 pkt, co jest najlepszym wynikiem od II kwartału 2011 r. Liczba nowych zamówień w przemyśle rośnie od czterech miesięcy, a głównym motorem ożywienia jest eksport.
wskaźnik aktywności finansowej stworzony przez Markit Group i Institute for Supply Management of financial activity. Ma on na celu odzwierciedlenie aktywności managerów nabywających różnego rodzaju dobra i usług.
CE zaznacza, że szeroko rozumiana kondycja w przemyśle poprawia się we wszystkich trzech krajach Europy Centralnej, choć w Czechach odczyt PMI obniżył się do 53,4 pkt z 53,9 pkt w sierpniu, na Węgrzech przyrósł do 54,5 z 51,8 pkt, choć odczytu węgierskiego, w odróżnieniu od innych państw nie publikuje ośrodek Markit i podatny jest na duże wahania.
Średni doważony przez wielkość poszczególnych gospodarek PMI dla wschodzących europejskich rynków (Polski, Czech, Węgier, Turcji i Rosji) odczyt PMI kalkulowany przez Capital Economics wzrósł we wrześniu do 51,8 pkt z 50,9 pkt w sierpniu, co jest najlepszym wynikiem od kwietnia 2011 r.
Najlepszy odczyt miała osiągnęła Turcja, gdzie PMI sięgnął najwyższego poziomu od 30. miesięcy 54,0 pkt (w sierpniu wyniósł 50,9 pkt). Głównym powodem był popyt wewnętrzny.
Jedynym europejskim rynkiem wschodzącym, na którym indeks PMI w ub. miesiącu był poniżej granicy 50. pkt rozgraniczającej kurczenie od ekspansji była Rosja, co dowodzi gospodarka tego kraju ma trudności z odbiciem się.