Pakiety prawnicze w firmach – czemu nie

Wzorem pakietów medycznych przedsiębiorstwa wkrótce mogą proponować zatrudnionym również pakiety prawnicze. Na rynku są już pierwsze tego rodzaju oferty.

Pakiety prawnicze w firmach – czemu nie
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Wzorem pakietów medycznych przedsiębiorstwa wkrótce mogą proponować zatrudnionym również pakiety prawnicze. Na rynku są już pierwsze tego rodzaju oferty.

W Warszawie taki pomysł wcielił w życie radca prawny Marek Zdanowicz mający własną kancelarię. Jeżeli idea wypali, na pewno znajdzie naśladowców, zwłaszcza że rynek usług prawnych jest już bardzo nasycony i kancelarie prześcigają się w pomysłach na przyciągnięcie nowych klientów.

Przyszło zza oceanu

Sposób pochodzi z rynku amerykańskiego, na którym od lat firmy kupują dla swoich pracowników pakiety obsługi prawnej jako element pomocy socjalnej. Działa to analogicznie do funkcjonujących już u nas prywatnych usług medycznych, które pracodawcy wykupują dla załóg w prywatnych spółkach i spółdzielniach zdrowia.

Z USA pomysł zawitał do Europy Zachodniej i dzisiaj w firmach w Niemczech, Holandii, Belgii, we Francji czy krajach skandynawskich pracownicy są objęci także pomocą prawną. Dzięki temu ludzie zyskują fachowe wsparcie w stresujących sytuacjach, a pracodawcy – skoncentrowaną na pracy załogę.

Spółka z o.o. Moi Prawnicy, założona przez Zdanowicza, zanim zaczęła wprowadzać pomysł na polski rynek, zleciła badania nad potrzebami Polaków. Okazało się, że swojego prawnika ma jedynie 11 proc. ankietowanych, a większość (51 proc.) pomocy w problemach prawnych szuka, rozmawiając z rodziną.

_ Takie wyniki nie dziwią. Rynek usług prawniczych obserwujemy od lat. Porada w dostępnych w naszym kraju modelach kojarzona jest z drogim, często pozbawionym ludzkiej twarzy doświadczeniem. My chcemy to zmienić _– tłumaczy Mikołaj Głąb, dyrektor zarządzający spółki Moi Prawnicy.

Pakiet wykupiony przez firmy dla pracowników dotyczy pomocy we wszystkich dziedzinach prawa, poza prawem pracy. Uprawnia do kontaktu telefonicznego z doradcą. Ten kieruje do odpowiedniego prawnika specjalisty, a prawnik decyduje, czy konieczne jest spotkanie, czy wystarczy faks, e-mail, telefon. Prawnik przygotowuje też dokumenty i daje wskazówki.
_ Podpisaliśmy umowy z kancelariami w największych miastach. Poziom ich usług będziemy monitorować _– zapewnia Mikołaj Głąb.

Dyrektor nie chce zdradzić, jaka jest cena pakietu prawnego. Tłumaczy, że firma negocjuje teraz z kilkoma koncernami zakup takich pakietów. To, czy będą one dla pracowników całkowicie bezpłatne, czy też pracodawca zaoferuje je za niewielką opłatą (kilkadziesiąt złotych miesięcznie), zależy już od firmy. Z pakietów będą też mogły korzystać rodziny pracowników, płacąc 15 – 20 proc. ceny pakietu podstawowego.

Dyrektor Głąb zapewnia, że w wypadku pakietu np. dla firmy liczącej tysiąc pracowników cena usługi jest “bardzo niska”.

Różne oceny

Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych, pomysł uważa za interesujący.
_ Każdy przyrost liczby graczy na rynku usług prawnych powoduje spadek cen tych usług. Może też wpłynąć na wzrost świadomości prawnej w polskim społeczeństwie. Dziś ta świadomość jest wciąż mała. Jeżeli kontakt z prawnikiem w firmie okaże się udany, to ludzie nabiorą większego zaufania i przekonania do prawników w ogóle. Trudny jest natomiast czas wprowadzania na rynek takiej usługi. Polska gospodarka spowalnia i sądzę, że w przyszłym roku firmy będą raczej oszczędzały na wydatkach socjalnych _ – przestrzega.

Tadeusz Banach, prezes zarządu Sklejki Pisz SA, największego producenta sklejek w Polsce (ok. 900 zatrudnionych), ma natomiast wątpliwości: _ Moje pierwsze wrażenie jest na nie. Ale musiałbym to przemyśleć i skonsultować ze związkami zawodowymi. Zakup takich usług wiązałby się z rezygnacją z jakichś innych świadczeń socjalnych. _

Jan Szynaka, właściciel firmy Meble Szynaka (2 tys. osób), widzi pozytywy: _ Pomysł ciekawy, z gatunku tych, które uatrakcyjniają pracodawcę w oczach pracownika, a jego samego bardziej wiążą z firmą. _

Iwona Trusewicz

prawnikpracownikpakiet

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)