Trwa ładowanie...
d43v0v8

Parlament Węgier przyjął oszczędnościowy budżet na 2012 rok

Parlament Węgier przyjął we wtorek budżet na 2012 rok przewidujący nowe posunięcia oszczędnościowe, w sytuacji gdy kraj chce negocjować z Międzynarodowym Funduszem Walutowym pomoc antykryzysową.

d43v0v8
d43v0v8

Budżet został przyjęty większością 255 głosów; było to możliwe dzięki temu, że konserwatywny Fidesz dysponuje dwoma trzecimi miejsc w parlamencie. Przeciwko było 48 deputowanych opozycji.

Budżet zakłada niewielki wzrost - ok. 0,5 proc. PKB, w porównaniu z prognozowanym jeszcze we wrześniu wzrostem 1,5 proc. PKB. Średnia inflacja ma wynieść 4,2 proc. (wobec 3,9 proc. oczekiwanego w 2011 roku).

Premier Viktor Orban centralnym punktem swego programu oszczędnościowego uczynił obniżenie w przyszłym roku deficytu publicznego do 2,5 proc. PKB, czyli poniżej górnego pułapu ustalonego w Traktacie z Maastricht (3 proc.).

Jednak rewizja perspektywy wzrostu i niedawne osłabienie forinta doprowadziły do dodatkowych obciążeń równowartości 1,07 mld euro i w konsekwencji - nowego programu oszczędności. Rząd planuje m.in. ograniczenie wydatków w ministerstwach, podniesienie akcyzy na wyroby tytoniowe i sięgnięcie do rezerwy budżetowej.

d43v0v8

W piątek Komisja Europejska potwierdziła, że misja UE i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, która była w Budapeszcie na rozmowach przygotowujących udzielenie Węgrom pomocy antykryzysowej, skróciła pobyt, protestując przeciwko planom reformy banku centralnego.

W listopadzie konserwatywny rząd Orbana zdecydował się zwrócić o pomoc do MFW, by uspokoić rynki finansowe, zapobiec dalszemu spadkowi kursu forinta i obniżyć trudną do udźwignięcia dla budżetu rentowność węgierskich obligacji. Ostatecznym ciosem było obniżenie not przez agencje ratingowe. Zdaniem analityków doprowadziła do tego polityka gospodarcza Orbana - obejmująca m.in. nadzwyczajne opodatkowanie banków, upaństwowienie istniejących od 1998 r. prywatnych funduszy emerytalnych czy wprowadzenie możliwości jednorazowej spłaty po stałym kursie kredytów zaciąganych przez osoby prywatne w obcych walutach.

Kraj już raz uniknął bankructwa w 2008 r., dzięki kredytom w wysokości 20 mld euro od MFW, UE i Banku Światowego. Jednak Orban, kiedy doszedł do władzy w 2010 r., oświadczył, że już nie potrzebuje pomocy, i odmówił wykorzystania ostatniej, szóstej transzy opiewającej na 6 mld euro.

d43v0v8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43v0v8

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj