Trwa ładowanie...

Pendolino w Polsce

Najpierw pokaz, potem testy. W południe pociąg Pendolino przyjdzie na Dworzec Główny we Wrocławiu. To pierwszy szybki pociąg tego typu w naszym kraju. Dla zwiedzających dostępne będą dwa wagony.

Share
Pendolino w PolsceŹródło: PAP / Agata Kalińska
d1tqnxt

Na razie jednak pociąg nie może wozić pasażerów. Szczepan Ostasz z PKP Intercity tłumaczy, że pierwszy Pendolino nie ma jeszcze certyfikatu Urzędu Transportu Kolejowego. Pociąg wjedzie więc na peron dworca pchany przez lokomotywę PKP Cargo. Dopiero w czasie testów będzie jechał samodzielnie.

Specjaliści muszą sprawdzić, jak maszyna zachowuje się na polskich torach. Wszystko wskazuje na to, że zostanie pobity rekord prędkości. Być może przekroczy prędkość 280 kilometrów na godzinę. Z pasażerami będzie jeździł nieco wolniej. Początkowo na trasie z Warszawy na Wybrzeże maksymalna prędkość wyniesie 160 km/h. nieco szybciej Pendolino będzie jechał ze stolicy do Krakowa i Katowic - 200 km/h. Największa prędkość jaką rozwinie pociąg wyniesie 250 km/h.

W czasie testów pociąg poprowadzą polscy maszyniści. Będzie to też element ich szkolenia. PKP Intercity zakupiło 20 pociągów Pendolino. Koszt zakupu do 400 milionów euro. Składy połączą między innymi Warszawę z Trójmiastem, Krakowem, Katowicami i Wrocławiem. Pierwsi pasażerowie pojadą pociągiem na przełomie 2014 i 2015 roku.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d1tqnxt

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1tqnxt
d1tqnxt