Trwa ładowanie...
d1lvfj8

PKP Intercity

Najnowsze informacje
East News
Źródło: East News, fot: TADEUSZ KONIARZ/REPORTER

PKP Intercity jest polskim przewoźnikiem kolejowym z grupy PKP. Obsługuje przede wszystkim przewozy pospieszne i ekspresowe.

Historia, założyciele

Spółka PKP Intercity powstała w 2001 roku w wyniku wydzielenia z PKP. Otrzymała na 50 lat licencję na przewozy pasażerskie.

W 2008 roku PKP Intercity stało się spółką akcyjną i tego samego roku przejęło od PKP Przewozy Regionalne obsługię pociągów pospiesznych na trasach międzywojewódzkich. Mimo chwilowego zwiększenia liczby pasażerów od 2010 roku pojawiła się tendencją spadkowa, utrzymująca się aż do 2015 roku, kiedy wprowadzono Pendolino, skracające czas podróży. W 2016 roku wreszcie przewoźnik przestał przynosić straty i wygenerował 47 milionów złotych zysku. W 2017 roku podczas wakacji PKP Intercity przewiózł najwięcej pasażerów w ciągu ostatnich 7 lat – prawie 12,5 miliona osób.

W celu ułatwienia klientom zakupów i rozładowania kolejek od 2009 roku PKP Intercity stopniowo rozbudowuje sieć biletomatów. Od 2012 roku, po wcześniejszych udogodnieniach w rezerwowaniu i wykupowaniu biletów online, PKP Intercity wprowadziło możliwość przedstawiania podczas przejazdu elektronicznego biletu.

Od 2014 roku w części składów (300 wagonów) jest udostępniony przez Wi-Fi bezpłatny internet, który jest dostarczany przez sieć T-Mobile.

W 2017 roku spółka PKP Intercity została wyróżniona przez organizację Superbrands w dwóch kategoriach: Superbrands 2016/17 oraz Created in Poland Superbrands 2016/17. Organizacja ta przyznaje co roku certifykaty najsilniejszym markom na rynku.

Właściciel

Prezesem Zarządu PKP Intercity jest Marek Chraniuk. Siedziba firmy od końca 2016 roku mieści się w biurowcu West Station przy Alejach Jerozolimskich w Warszawie.

Działalność

PKP Intercity uruchomiła kilka rodzajów przewozów: Express, InterCity, EuroCity i EuroNight.
W 2002 roku wprowadzono nocne pociągi pospieszne – Nocny Expess, a w 2004 roku dodatkowe połączenia dzienne – InterRegion. Rok później obie oferty zaczęły funkcjonować jako Tanie Linie Kolejowe (TLK). W 2011 roku zmieniono nazwę na Twoje Linie Kolejowe.

Większość nocnych pociągów albo ma wagony sypialne, albo tzw. kuszetki, czyli miejsca do leżenia. Najszybsze połączenia są obsługiwane przez tabory z Pendolino. W sytuacji, gdy pojawiają się problemy techniczne, uruchamiane są połączenia autobusowe Intercity Bus, które uzupełniają lub miejscami całkiem zastępują pociąg.

Zdarza się, że PKP Intercity uruchamia okazjonalne pociągi, np. w 2005 roku specjalny pociąg na pogrzeb Jana Pawła II albo dodatkowe pociągi z okazji Euro 2012.

Liczba placówek

PKP ma obecnie prawie 600 czynnych dworców kolejowych i na każdym można nabyć bilet InterCity.

Wartość

Kapitał zakładowy PKP Intercity wynosi 2,5 miliarda złotych.

d1lvfj8

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lvfj8
d1lvfj8
d1lvfj8
d1lvfj8