Trwa ładowanie...
płace

Pensje Polaków poszły w górę

Średnie wynagrodzenie w gospodarce narodowej w I półroczu tego roku wzrosło o 3,9 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. W sektorze publicznym średnie wynagrodzenie wyniosło 4 371 zł, podczas gdy w prywatnych przedsiębiorstwach płace były przeciętnie o niemal 800 zł niższe (3 572 zł)

Share
Pensje Polaków poszły w górę
Źródło: © Magdziak Marcin - Fotolia.com
d3plgji

.

W pierwszym półroczu 2014 roku zarabialiśmy przeciętnie 3 817 zł. Właśnie – przeciętnie. W podziale na województwa najwyższe zarobki odnotowano w mazowieckiem. Tam średnie wynagrodzenie wyniosło 5 011 zł i stanowiło ponad 144 proc. przeciętnego wynagrodzenia w warmińsko-mazurskim – województwie o najniższej średniej pensji. Powyżej średniej krajowej znalazły się, oprócz mazowieckiego, tylko trzy województwa: dolnośląskie (4 081 zł), pomorskie (4 088 zł) oraz śląskie (4 188 zł). Co ciekawe, choć województwo opolskie jest dopiero na 7. miejscu pod względem wysokości zarobków, to jednocześnie mieszkańcy tego województwa są najbardziej, zaraz po mieszkańcach mazowieckiego, zadowoleni ze swojej sytuacji materialnej.

W I półroczu 2014 roku w stosunku do I półrocza 2013 roku płace wzrosły we wszystkich województwach. Dynamika wzrostu wynagrodzenia zależała w dużym stopniu od miesiąca - największy przyrost następuje zawsze w ostatnim miesiącu roku, po czym miesiąc później dynamika jest ujemna. Wynika to z faktu, że w grudniu wypłacane są zazwyczaj różnego rodzaju nagrody roczne, premie oraz tzw. trzynaste pensje w budżetówce.

d3plgji

W grudniu 2013 roku średnie wynagrodzenie wzrosło o 11 proc. w porównaniu z listopadem, natomiast przeciętna pensja w styczniu wyniosła zaledwie 90 proc. tego co miesiąc wcześniej.

Sylwia Radzięta
Sedlak & Sedlak

d3plgji

[

]( http://www.wynagrodzenia.pl/obw.php/p.76 )

d3plgji

Podziel się opinią

Share
d3plgji
d3plgji