Perspektywy rozwoju rynku gazowego w Polsce - debata w PAP

04.06. Warszawa (PAP) - Liberalizacja krajowego rynku gazowego, jej wpływ na największą firmę branży, czyli PGNiG oraz jej klientów, a także rozwój konkurencji będą omawiane...

04.06. Warszawa (PAP) - Liberalizacja krajowego rynku gazowego, jej wpływ na największą firmę branży, czyli PGNiG oraz jej klientów, a także rozwój konkurencji będą omawiane podczas "Okrągłego stołu na temat perspektyw rozwoju rynku gazu w Polsce", który w środę odbędzie się w PAP.

Uczestnicy debaty dyskutować będą przede wszystkim o szansach na otwarcie krajowego rynku gazowego w sytuacji, gdy polski parlament podejmuje kluczowe decyzje w tej sprawie i o efektach, jakie przyniesie.

Sytuacja na rynku gazowniczym zmienia się w Polsce stopniowo od ponad roku, a jego liberalizacji oczekuje Komisja Europejska. Firmy - odbiorcy surowca, którzy dotychczas byli klientami Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, zaczęli szukać alternatywnych dostaw. Jednocześnie na rynku pojawiły się oferty od nowych sprzedawców gazu. Część uczestników rynku oczekuje, że nowym wyznacznikiem cen błękitnego paliwa stanie się giełda gazowa. Szefowie spółek azotowych - m.in. z Polic i Puław już informowali o planach zakupu gazu poza PGNiG.

Dotychczas zarówno eksperci jak i przedstawiciele firm - odbiorców gazu oraz nowych podmiotów zainteresowanych sprzedażą surowca na polskim rynku wskazywali na dwa podstawowe elementy, które warunkują rozwój rynku gazowego w Polsce. Pierwszy to konieczność dalszej rozbudowy interkonektorów, czyli gazociągów transgranicznych, umożliwiających bezpośredni przesył surowca do Polski. Drugi warunek to rozwój rynku hurtowego.

W tym kontekście równie istotną kwestią jest poziom obliga giełdowego, czyli obowiązku sprzedaży gazu poprzez giełdę. W parlamencie nadal trwają prace nad zmianami w Prawie Energetycznym, które będą określały poziom obliga. Nowe przepisy będą miały decydujące znaczenie dla polityki rynkowej i przyszłości Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, mającego od lat dominującą pozycję na rynku. Właśnie od poziomu obliga giełdowego prezes Urzędu Regulacji Energetyki Marek Woszczyk uzależnia decyzję o uwolnieniu cen gazu. Szef URE wielokrotnie zapowiadał, że jeśli z nowych przepisów wynikać będzie, iż od lipca tego roku obowiązek sprzedaży na giełdzie dotyczyć będzie 30 proc. gazu, a od lipca 2014 r. - 70 proc., to już w październiku b.r. możliwe jest uwolnienie cen surowca dla odbiorców przemysłowych. Zatem prezes URE przestałby zatwierdzać wnioski taryfowe dla gazu sprzedawanego największym odbiorcom. URE nie bierze obecnie pod uwagę uwolnienia cen gazu dla klientów indywidualnych, czyli gospodarstw domowych.

Uczestnicy debaty będą omawiać zmiany w Prawie Energetycznym określające nowe obligo giełdowe, a także rolę Towarowej Giełdy Energii, która ma być głównym miernikiem otwarcia rynku i wyznacznikiem cen. Ocenią też szanse rozwoju mniejszych firm zainteresowanych handlem gazem w Polsce, a także realne możliwości importu gazu przez największych odbiorców przemysłowych.

Debata będzie także dotyczyć oceny sytuacji PGNiG na liberalizującym się rynku, zwłaszcza że spółka ta ma obowiązujący jeszcze przez 10 lat kontrakt z Gazpromem na dostawy gazu z Rosji.

W okrągłym stole gazowym w PAP wezmą udział prezesi Urzędu Regulacji Energetyki, Towarowej Giełdy Energii i spółki DUON oraz eksperci, a także przedstawiciele PGNiG, ZA Puławy i PKN Orlen.

Polska Agencja Prasowa organizuje debatę w ramach projektu Serwis PAP Energetyka Ekstra. Jej przebieg będzie można śledzić on-line w godz. 14 - 16 na stronie www.pap.pl. (PAP)

ała/ mhr/ ana/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)