Trwa ładowanie...

Pewna praca tylko po menopauzie

W Polsce kobiety nie chcą rodzić dzieci, bo się boją, że stracą
pracę. To smutny wniosek płynący z raportu agencji doradztwa personalnego

Share
Pewna praca tylko po menopauzieŹródło: Thinkstock
dlx1goj

W Polsce kobiety nie chcą rodzić dzieci, bo się boją, że stracą pracę. To smutny wniosek płynący z raportu agencji doradztwa personalnego Otto - donosi "Rzeczpospolita".

Otto zapytało ponad 1000 młodych kobiet w różnych regionach kraju, czy czują się dyskryminowane na rynku pracy. Wyniki były zaskakujące - ponad 80 proc. nie spotkało się z dyskryminacją - mówi ekspertka agencji Joanna Przemyślańska-Włosek. Jak dodaje, pozostałe 20 proc. to właśnie matki.

Według badania co piąta z nich po urodzeniu dowiadywała się, że nie ma już dla niej miejsca w firmie. "Kobiety w Polsce nie są dyskryminowane ze względu na płeć, ale na wiek. Dopóki są zdolne urodzić dziecko, rynek pracy traktuje je zdecydowanie gorzej" - mówi demograf prof. Krystyna Iglicka.

dlx1goj

Jak wylicza "Rz", pracodawcy boją się kosztownych nieobecności ciężarnych, urlopów macierzyńskich i zwolnień branych na dzieci.

Dlatego według Iglickiej, by Polki zaczęły rodzić dzieci, państwo powinno nie tylko budować żłobki i przedszkola, ale też stworzyć dla zatrudniających system odpowiednich zachęt, np. finansowych. "Trzeba przekonać pracodawców, że zatrudnienie kobiet może im się opłacać" - podkreśla.

(AS)

dlx1goj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlx1goj
dlx1goj