Trwa ładowanie...

Pfizer zapłaci ponad 84 mln funtów. To kara za zawyżenie ceny leku na epilepsję

Urząd ochrony konkurencji w Wielkiej Brytanii nałożył na koncern farmaceutyczny karę grzywny za udział w podnoszeniu cen leku na epilepsję o 2600 proc.

Pfizer zapłaci ponad 84 mln funtów. To kara za zawyżenie ceny leku na epilepsjęŹródło: WP.PL, fot: Fillmore Photography/CC/Flickr
djh4qg5
djh4qg5

Firma Pfizer będzie musiała zapłacić 84,2 mln funtów (107 mln dolarów). Urząd ochrony konkurencji w Wielkiej Brytanii nałożył na koncern farmaceutyczny grzywnę za udział w podnoszeniu cen leku na epilepsję o 2600 proc. - pisze Reuters.

Sprawa dotyczy tabletek o nazwie Epanutin, które amerykański koncern wynalazł i wprowadził na rynek, a następnie odsprzedał brytyjskiej firmie. W 2012 roku cena kapsułek z fenytoiną sodu (100 mg) skoczyła z 2,83 funtów do 67,50 funtów. Dwa lata później doszło do niewielkiej obniżki. Kwota za opakowanie spadła zaledwie do 54 funtów.

W efekcie, roczne wydatki brytyjskiej służby zdrowia na tabletki wzrosły z 2 mln funtów w 2012 roku do ok. 50 mln funtów rok później. Brytyjski urząd (The Competition and Markets Authority CMA) zapewnia także, że lek był na tamtejszym rynku wielokrotnie droższy niż gdziekolwiek indziej w Europie.

Instytucja CMA nałożyła także karę 5,2 mln funtów na rodzimą firmę farmaceutyczną. To Flynn Pharma we wrześniu 2012 roku odkupiła od amerykańskiego koncernu prawa do leku i stała się współodpowiedzialna za manipulowanie cenami. Brytyjskie władze uważają, że transakcja była sprytnym posunięciem. Po sprzedaży kapsułek i zmianie nazwy, środek przestał podlegać dotychczasowym regulacjom prawnym.

Jak podaje Reuters, amerykański producent tłumaczy, że sprzedaż leku w Wielkiej Brytanii przestała się zwyczajnie opłacać. Pfizer dodaje, że cena ustalona przez Flynn Pharma była w rzeczywistości od 25 do 40 proc. niższa niż podobne specyfiki od konkurencyjnych dostawców.

Urząd nałożył dodatkowo na obie firmy obowiązek obniżenia cen. Koncerny zapowiedziały odwołanie od decyzji.

djh4qg5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
djh4qg5