Trwa ładowanie...

PFRON zachęca osoby chore na SM do podejmowania pracy

Aż 70 proc. chorych na stwardnienie rozsiane przechodzi na rentę w ciągu
dwóch lat od usłyszenia diagnozy, choć większość z nich twierdzi, że dzięki pracy nie czują się jak
obywatele drugiej kategorii - podkreśla PFRON, który pomaga chorym na SM w powrocie na rynek pracy.

Share
PFRON zachęca osoby chore na SM do podejmowania pracy
Źródło: © Kzenon - Fotolia.com
d37kb6d

Do listopada Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych prowadzi projekt "Wsparcie osób ze stwardnieniem rozsianym (SM), w tym z niepełnosprawnościami sprzężonymi, na rynku pracy", do którego zaprasza osoby chore na SM posiadające orzeczenie o niepełnosprawności i niepracujące, a także ich rodziny.

PFRON przekonuje, że osoby chore na SM chcą funkcjonować tak jak osoby zdrowe - zakładać rodziny i pracować. Rzadko jednak mają taką możliwość - powodem jest nie tylko stan zdrowia, ale postawa chorych i pracodawców.

d37kb6d

Potwierdzają to badania przeprowadzone w ramach kampanii "SM-Walcz o siebie" realizowanej m.in. przez PTSR. Jedna z organizatorek kampanii Malina Wieczorek podkreśla, że dla blisko połowy chorych po postawieniu diagnozy praca staje się ważniejsza niż wcześniej - pomaga zachować aktywność i zapomnieć o chorobie.

Badania pokazują też, że 88 proc. społeczeństwa uważa, że osoby z SM powinny decydować się na rozwijanie kariery zawodowej. "To są jednak tylko deklaracje. W pogłębionych wywiadach okazuje się, że jest obawa, zwłaszcza ze strony pracodawców, co będzie, jak chory pójdzie na dłuższe zwolnienie, czy będzie radzić sobie z obowiązkami. Eliminacja tego strachu jest możliwa tylko przez pokazywanie, że choroba pozwala normalnie funkcjonować" - przekonuje Wieczorek.

Badania potwierdzają, że chorzy na SM postrzegani są jako osoby, które powinny zrezygnować z normalnego życia i "bardziej się oszczędzać". Nic dziwnego, że sami często wycofują się z życia zawodowego i nie czują motywacji do podjęcia pracy.

Co trzeci chory uważa, że osoby z SM, które nadal pracują, spotykają się z negatywną reakcją społeczeństwa. Dlatego zamiast otwarcie mówić o swojej chorobie, dzięki czemu miałyby szansę na dostosowanie miejsca i czasu pracy do swoich możliwości, wolą zachować to dla siebie w obawie przed zwolnieniem czy innym traktowaniem.

d37kb6d

W praktyce część osób przechodzi na rentę od razu po postawieniu diagnozy (70 proc. w ciągu dwóch lat), choć praca mogłaby być dla nich formą rehabilitacji, ponieważ pomaga w utrzymaniu dobrej kondycji fizycznej i psychicznej.

Marta Pindral, psycholog uczestnicząca w projekcie PFRON, przekonuje, że dzięki pracy chorzy czują się dowartościowani, mogą utrzymać prawidłowe relacje z otoczeniem, pomaga im ona zachować sprawność intelektualną. Zwraca uwagę, że niskie poczucie własnej wartości to jeden z najpoważniejszych problemów chorych na SM. Dodaje, że spada ono drastycznie wraz z rozwojem choroby. Do tego często dochodzą problemy fizjologiczne, co utrudnia normalne funkcjonowanie, a także długotrwały i uciążliwy stres związany z chorobą. Praca pomaga chorym zachować równowagę psychiczną i motywuje ich do walki o to, by jak najdłużej być sprawnymi fizycznie.

Potwierdzają to uczestnicy projektu. "Pracuję w sklepie odzieżowym. Praca nie jest ciężka, bardzo mi odpowiada, a najważniejsze jest to, że nie ma już siedzenia w domu, leżenia i telewizji. Muszę rano wstać i wyjść z domu. Bardzo ważne jest też to, że mam kontakt z ludźmi" - podkreśla Magdalena Wałach-Ziąbka.

W ramach projektu PFRON oferuje m.in. wsparcie prawne, psychologiczne, szkolenia, warsztaty oraz staże. Uczestnicy spotykają się ze specjalistami różnych dziedzin, wspólnie z doradcą zawodowym i psychologiem opracowują ścieżkę zawodową. Mogą uczestniczyć w wyjazdowych warsztatach aktywizacji zawodowej i społecznej, w szkoleniach i kursach językowych, nauczyć się zawodu w trakcie praktyk. Osoby zainteresowane podjęciem nauki mogą liczyć na wsparcie finansowe - np. opłatę czesnego, sfinansowanie kursów przygotowujących do egzaminów, zakup książek i pomocy naukowych. Równolegle pośrednicy pracy zatrudnieni w różnych regionach kraju prowadzą rozmowy z pracodawcami i poszukują ofert pracy dla uczestników.

Udział w projekcie jest bezpłatny

Partnerami projektu są łódzki oddział Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego (PTSR) oraz Fundacja na Rzecz chorych na SM im. bł. Anieli Salawy.

(AS)

d37kb6d

Podziel się opinią

Share
d37kb6d
d37kb6d