Trwa ładowanie...
ofe

Piątek ostatnim dniem na wybór OFE

Piątek jest ostatnim dniem na wybór OFE dla osób zobowiązanych do przystąpienia do jednego z czternastu Otwartych Funduszy Emerytalnych. Ci, którzy nie wybiorą funduszu, zostaną przydzieleni do OFE w drodze losowania - poinformował rzecznik prasowy ZUS Przemysław Przybylski.
Share
Piątek ostatnim dniem na wybór OFE
Źródło: Jupiterimages
d339xj0

Losowanie odbędzie się 31 lipca tego roku.

_ Decyzję o wyborze funduszu można podjąć dziś do końca dnia. Jeżeli ktoś podpisze umowę z OFE i fundusz zdąży w piątek wysłać do ZUS informację o tym, to zdążymy przed losowaniem wykreślić taką osobę z listy osób przeznaczonych do losowania _ - powiedział rzecznik.

Dodał, że obowiązek przystąpienia do OFE mają wszystkie osoby urodzone po 1968 r., które rozpoczynają pracę, z wyjątkiem uczniów, studentów i studentów studiów doktoranckich.

d339xj0

Przybylski zaznaczył ponadto, że w czerwcu zakład wysłał prawie 160 tys. listów z przypomnieniem, że należy wybrać OFE. _ Zazwyczaj połowa osób, która dostaje list, podpisuje umowę, a druga połowa zostaje do losowania. Dane o tym, jaka liczba osób zostanie przeznaczona do losowania, będziemy mieć przed 31 lipca _ - powiedział. Dodał, że kolejne losowanie jest zaplanowane na ostatni dzień roboczy stycznia 2010 r.

Rzecznik prasowy Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych Marek Wilhelmi powiedział PAP, że samodzielnie wybierać można jeden spośród czternastu funduszy działających na rynku.

_ Jeżeli ktoś nie zdecyduje, do którego funduszu chce należeć, wybór w losowaniu ulegnie znacznemu obniżeniu. Losowanie zwykle odbywa się pomiędzy pięcioma, sześcioma funduszami, które spełniają określone kryteria _ - wyjaśnił.

_ Są to fundusze, które ostatnio uzyskały wyniki wyższe od średniej na rynku. To oznacza, że osoba losowana trafi do funduszu, które inwestują stosunkowo dobrze. Ale z drugiej strony jest to także OFE, którego aktywa są mniejsze niż 10 proc. udziału w rynku _ - powiedział. Tym samym największe fundusze odpadają z losowania.

d339xj0

31 lipca w losowaniu weźmie udział sześć funduszy: AIG, Allianz, Axa, Generali, Pekao i Pocztylion.

Zgodnie z danymi IGTE na 30 czerwca 2009 r., aktywa netto OFE wynoszą prawie 153 mld zł. Dane na 26 czerwca wskazują, że fundusze mają ponad 14,1 mln członków.

Według najnowszych badań Pentora, przeprowadzonych na zlecenie Prezes Polskiej Izby Pośredników Ubezpieczeniowych i Finansowych, 63 proc. członków OFE jest zadowolonych ze swojego funduszu - zarówno z wyników finansowych, jak i z obsługi agenta, który z nimi współpracuje.

Ankieta pokazała, że o zmianie funduszy myśli jedynie co piąty Polak, ale jednocześnie większość badanych (75 proc.) uważa, że zmiana OFE może wpłynąć na wysokość przyszłej emerytury. 96 proc. klientów OFE jest zdania, że powinna być stworzona możliwość swobodnego przechodzenia z jednego funduszu do drugiego, a aż 97 proc. badanych w takiej sytuacji chętnie skorzystałoby z porady akwizytora.

Pentor Research International prowadził badanie na przełomie maja i czerwca 2009 r., na ogólnopolskiej próbie losowej 800 Polaków, członków OFE w wieku 18-50 lat.

d339xj0

Podziel się opinią

Share
d339xj0
d339xj0