Trwa ładowanie...

Piotr i Paweł kosztował Spar 1 euro. Sieć sklepów otrzyma czasową pożyczkę

Spółka Spar Group nabyła 80 proc. akcji sieci Piotr i Paweł za symboliczne 1 euro. Jednak zastrzyk finansowy, który pomoże przetrwać na rynku supermarketom, jest liczony w milionach.
Share
Eurospar wkrótce zastąpi supermarkety sieci Piotr i Paweł.
Eurospar wkrótce zastąpi supermarkety sieci Piotr i Paweł.Źródło: WP.PL, Fot: Agata Wołoszyn
d2xgbhu

Spar w trakcie kupna zobowiązał się, że udzieli czasowej pożyczki sieci Piotr i Paweł – podaje portal wiadomoscihandlowe.pl. Finansowa "kroplówka" wyniesie 40 mln euro. Według informacji podawanych przez portal, sieć supermarketów otrzymała już niecałe 27 mln.

Kwota ta stoi w dużym kontraście do sumy, jaką spółka z RPA przeznaczyła na przejęcie 80 proc. akcji Piotra i Pawła. Spar bowiem zapłacił za nie… 1 euro.

A co w takim razie z pozostałymi 20 proc.? Są one przeznaczone dla mniejszościowego partnera, który miałby je przejąć w przyszłości.

d2xgbhu

Zobacz "Czy to się opłaca": W sklepie sprzedają fioletowe chipsy. Wiemy, skąd ten kolor

Graham O’Connor, prezes Spar Group, na którego powołuje się portal wiadomoscihandlowe.pl, wskazał, że jego spółka otrzymała licencję operatora marki w Polsce od Spar International.

Przed siecią z RPA postawiono jednak jeden warunek – zakończenie procesu mediacji. Spar Group jest bowiem skonfliktowana z zależną od Bać-Polu spółką Spar Polska. Czego dotyczy spór? Praw do użytkowania szyldu "Spar" w Polsce.

d2xgbhu

Sprawdź: Piotr i Paweł - kiedyś powiew luksusu, dziś "podziemny bazar". Wkrótce zastąpi go Eurospar

Spar International przekonuje, że w lutym wypowiedziało je polskiej stronie, a następnie przyznało licencję Spar Group z RPA. Spar Polska z kolei twierdzi, że samo wypowiedzenie odbyło się niezgodnie z prawem. Portal money.pl sprawdził, co ten spór oznacza w praktyce dla franczyzobiorców sieci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2xgbhu

Podziel się opinią

Share
d2xgbhu
d2xgbhu