Trwa ładowanie...

PKG i TMR złożyły oferty kupna PKL

Polskie Koleje Górskie (PKG) należące do czterech gmin z Podhala na czele z Zakopanem, a także konsorcjum ze słowacką spółką Tatry Mountain Resorts (TMR), złożyły w piątek oficjalną ofertę kupna 100 proc. akcji Polskich Kolei Linowych - poinformowali przedstawiciele tych firm.

Share
PKG i TMR złożyły oferty kupna PKL
Źródło: AFP, fot: David Gannon
d4kobbm

Termin składania ofert w procesie prywatyzacyjnym PKL upływa w piątek o godz. 15. Oferty można składać w Domu Maklerskim PKO BP w Warszawie przy ul. Puławskiej. Jak powiedział PAP Mirosław Kuk z PKP SA, memorandum informacyjne o spółce PKL pobrało 27 podmiotów zainteresowanych kupnem akcji spółki. W przyszłym tygodniu PKP ma poinformować, ile ofert kupna zostało złożonych i przez kogo.

- Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, spółka Polskie Koleje Górskie złożyła ofertę kupna 100 proc. akcji PKL - powiedział PAP prezes PKG Łukasz Chmielowski. Spółkę PKG tworzą gminy: Zakopane, Bukowina Tatrzańska, Kościelisko oraz Poronin.

Początkowo spółka PKG chciała wyemitować obligacje, aby w ten sposób pozyskać pieniądze na wykup akcji PKL. Emisja obligacji okazała się jednak procesem skomplikowanym, kosztownym i długotrwałym, dlatego spółka pozyskała finansowanie w inny sposób. Ma je zapewnić m.in. współpraca z zagranicznymi inwestorami, jednak prezes spółki nie zdradził z jakimi.

d4kobbm

O złożeniu oferty przez konsorcjum z udziałem słowackiej spółki Tatry Mountain Resorts inwestor poinformował na swojej stronie internetowej. TMR zamierza wziąć udział w prywatyzacji poprzez konsorcjum, które spółka ta stworzyła z czterema polskimi gminami: Krynicą-Zdrojem, Szczawnicą, Zawoją i Czernichowem. Na terenie tych gmin zlokalizowane są niektóre koleje linowe należące do PKL.

"Jeśli oferta konsorcjum z udziałem TMR zostanie wybrana jako najkorzystniejsza, konsorcjum - zgodnie ze swoim strategicznym zamiarem - będzie rozwijać ośrodki górskie PKL, inwestując istotne kwoty w infrastrukturę i ich wyposażenie" - poinformowano w komunikacie.

Tatry Mountain Resorts to największa firma z branży turystycznej na Słowacji. Spółka jest właścicielem kurortów narciarskich i hoteli w obszarze Wysokich i Niskich Tatr, oraz Tatralandii, największego aquaparku na Słowacji. TMR jest od października 2012 r. notowana na warszawskiej giełdzie.

W grudniu 2012 roku Polskie Koleje Państwowe zaprosiły potencjalnych inwestorów do złożenia oferty na nabycie 100 proc. akcji Polskich Kolei Linowych. Na początku stycznia PKP poinformowało, że memorandum informacyjnym PKL zainteresowanych jest kilkanaście podmiotów.

d4kobbm

PKP planuje sfinalizowanie sprzedaży spółki w pierwszej połowie 2013 roku. Spółka PKL w 2011 r. osiągnęła 9,1 mln zł zysku netto oraz 51,4 mln zł przychodów. Prywatyzacja PKL ma zapewnić środki na spłatę części historycznego zadłużenia polskiej kolei. W tym roku PKP SA musi spłacić ok. 1 mld zł długu.

Polskie Koleje Linowe to publiczny operator przewozów osobowych w regionie górskim, powstały wskutek restrukturyzacji i komercjalizacji Polskich Kolei Państwowych. Firma zatrudnia 210 pracowników, posiada 9 kolei (m.in. kolejki linowe na Kasprowy Wierch i Gubałówkę), 7 wyciągów, 5 zjeżdżalni, 100 ha tras narciarskich i przewozi rocznie około 6 mln pasażerów.

d4kobbm

Podziel się opinią

Share
d4kobbm
d4kobbm