Trwa ładowanie...

PKN Orlen poszuka ropy na Ukrainie

Płocki koncern rozważa zakup koncesji poszukiwawczych i wydobywczych u naszych wschodnich sąsiadów. Na razie nie podaje jednak żadnych szczegółów.

PKN Orlen poszuka ropy na UkrainieŹródło: Orlen
d35lald

PKN Orlen i ukraińskie Ministerstwo Ochrony Środowiska podpisały porozumienie o współpracy dotyczącej poszukiwań i wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego u naszych wschodnich sąsiadów. Na jego mocy możliwe jest rozpoczęcie prac w ramach nowych koncesji, jak również zagospodarowanie złóż już wcześniej rozpoznanych.

Ostrożne oceny

Giełdowa spółka i Ukraińcy rozważają realizację wspólnych projektów zarówno w zakresie złóż konwencjonalnych, jak i gazu z łupków. Podjęcie decyzji o zaangażowaniu kapitałowym mają poprzedzić analizy i ekspertyzy wykonane przez obu partnerów. Na razie PKN Orlen nie podaje harmonogramu ich realizacji, podobnie jak terminu, w jakim chce pozyskać pierwsze koncesje.

– Nasze plany będziemy realizować we współpracy z partnerami ukraińskimi, którzy posiadają niezbędną wiedzę i doświadczenie. Pokładamy duże nadzieje w tej współpracy zarówno ze względu na know-how, jaki posiadają nasi partnerzy, jak i zasobność Ukrainy w złoża węglowodorów – powiedział Jacek Krawiec, prezes PKN Orlen. Spółka na razie nie ujawnia, z jakimi konkretnie firmami rozmawia.

d35lald

Brak kluczowych informacji powoduje, że analitycy ostrożnie podchodzą do planów ogłaszanych przez spółkę. – Działania podejmowane przez PKN Orlen w zakresie poszukiwań i wydobycia ropy idą w dobrym kierunku. Są jednak na bardzo wczesnym etapie realizacji. Na razie nie znamy żadnych szczegółów dotyczących strategii rozwijania tej działalności przez płocki koncern i tym samym nie ma zbyt dużych możliwości ich oceny – twierdzi Monika Kalwasińska, analityk DM PKO BP.

Piąty projekt

PKN Orlen za pośrednictwem spółki zależnej Orlen Upstream prowadzi obecnie cztery projekty poszukiwawczo-wydobywcze. Pierwszy realizowany jest w łotewskiej strefie szelfu Morza Bałtyckiego we współpracy z firmą Kuwait Energy Company. Kolejny projekt, w okolicach Sierakowa, koncern zamierza przeprowadzić z PGNiG. Dwa projekty poszukiwawcze na Lubelszczyźnie będzie realizował samodzielnie.

PKN Orlen posiada łącznie siedem koncesji, w ramach których liczy na odkrycie złóż gazu i kondensatu. Obecnie prowadzone są wstępne prace poszukiwawcze i przygotowania do odwiertów, które zamierza zrealizować w przyszłym roku.

PARKIET
Tomasz Furman

d35lald
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35lald