Trwa ładowanie...

PKO BP żegna się z euro

Bank przestaje pożyczać pod hipotekę w walucie obcej. Oferty kredytów w euro można policzyć na palcach jednej ręki - informuje "Puls Biznesu".

Share
PKO BP żegna się z euroŹródło: WP.PL, fot: Jak Kaliński
d1cvznm

- Bank podjął decyzję o wycofaniu z oferty kredytów hipotecznych w walutach obcych. Kredyt we frankach szwajcarskich nie jest już udzielany. Pracujemy również nad wycofaniem się z finansowania kredytów hipotecznych w euro - mówi Zbigniew Jagiełło, prezes banku. - Rynek bankowy, ale także sami klienci, dojrzewa do decyzji o uznaniu walutowych kredytów hipotecznych za mniej atrakcyjne - mówi Wiesław Thor, wiceprezes BRE Banku i szef ryzyka.

Według eksperta przyczynami takiego zachowania rynku są: obawa klientów o wahania kursowe oraz brak lub ograniczenia dostępu banków do finansowana w walutach obcych. Istotne jest także negatywne nastawienie regulatora rynku i instytucji nadzorczych. - W oczywisty i wyraźny sposób starają się zniechęcić do tego typu kredytowania, słusznie wskazując czynniki ryzyka związane z wahaniami kursów, bezrobociem, sytuacją na rynku nieruchomości i "dojrzewaniem" starzejących się portfeli hipotecznych - mówi prezes Thor.

Decyzja PKO BP bardzo mocno osłabi rynek kredytów walutowych. Bank jest dużym, choć nie największym, graczem w tej kategorii. W ostatnich kwartałach udzielał po około 70 mln zł kredytów w walutach obcych miesięcznie - niemal wyłącznie w euro. Więcej pożyczały Kredyt Bank czy BRE Bank (głównie MultiBank). W ofercie takie kredyty mają jeszcze: Deutsche Bank PBC, Raiffeisen, Polbank, Nordea i DnB Nord, ale tak naprawdę pożycza tylko pierwszy z nich.

d1cvznm

Podaż maleje, ale zainteresowanie klientów kredytami walutowymi też jest słabsze niż w latach beztroskiego pożyczania we franku szwajcarskim, gdy przeważało przekonanie, że złoty może być tylko mocniejszy. - Popyt jest mniejszy niż przed kryzysem. Wtedy wszyscy przychodzili po walutę. Teraz wciąż jest grupa klientów, którzy wybierają kredyt walutowy. Są to osoby zamożniejsze, zainteresowane droższymi nieruchomościami - mówi Aleksandra Łukasiewicz, członek zarządu Home Brokera.

d1cvznm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1cvznm
d1cvznm