Trwa ładowanie...
d2wpzhe
raport
25-09-2007 02:40

Po technikum zarobisz lepiej niż po licencjacie!

Zamiast ogólniaka - zdecyduj się na szkołę
dającą zawód. Zamiast licencjatu - wybierz szkołę pomaturalną. A
najlepiej postaw na dobre studia - zarobisz najwięcej. Takie
wnioski wypływają z najnowszego raportu "Pracujący Polacy 2007" -
pisze "Dziennik".

d2wpzhe
d2wpzhe

CBOS na zlecenie Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" zapytał reprezentatywną grupę 1021 Polaków o ich miesięczne dochody. Okazało się, że średnio na rękę dostajemy 1587 zł. Połowa zarabia do 1200 zł, jedna czwarta 1200 do 1800 zł, pozostali ponad 1800 zł.

Prawdziwym zaskoczeniem było porównanie płacy ze względu na wykształcenie. Magister jest na czele listy, ale już technik zarabia więcej od licencjata, a absolwent podstawówki znalazł się wyżej w hierarchii od niedoszłego absolwenta liceum ogólnokształcącego.

Skąd tak nieoczekiwane dysproporcje? _ Bo liczy się doświadczenie. Jeśli komuś powinęła się noga i rzuca liceum - to de facto jest dokładnie na tym samym etapie, jak ktoś po podstawówce. Różni ich tylko staż pracy, a ten jest w cenie _ - tłumaczy "Dziennikowi" Czesława Kliszko, współautorka opracowania badań ze Szkoły Głównej Handlowej.

Dlatego zdaniem ekspertów młody człowiek po zakończeniu gimnazjum powinien jasno określić swoją ścieżkę rozwoju edukacyjnego i zastanowić się, na czym mu zależy. _ Jeśli na szybkim zarobku, powinien wybrać szkołę zasadniczą albo technikum. Można pracować i wieczorowo zdobyć maturę, a potem studiować _ - radzi prof. Mieczysław Kabaj z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych. (PAP)

d2wpzhe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2wpzhe