Trwa ładowanie...
d3dnvhq

Poczta Polska chce odkupić od PKO BP akcje Banku Pocztowego (opis, aktl.)

...

Share
d3dnvhq

dochodzi stanowisko PKO BP #

28.02. Warszawa (PAP) - Poczta Polska przedstawiła PKO BP ofertę odkupienia mniejszościowego pakietu akcji Banku Pocztowego. Poczta ocenia, że ma środki na zabezpieczenie dalszego rozwoju Banku Pocztowego - poinformował Jerzy Jóźkowiak, prezes Poczty Polskiej.

Poczta podała, że w związku z brakiem porozumienia pomiędzy akcjonariuszami będzie dążyła do uporządkowania struktury właścicielskiej Banku Pocztowego.

"Poczta Polska podjęła decyzję o złożeniu oferty odkupienia mniejszościowego pakietu akcji" - powiedział Jóźkowiak.

d3dnvhq

"Kwestie ceny będą przedmiotem negocjacji. Dokonamy wyceny w oparciu o rynek. W ofercie PKO BP padały kwoty i je również będziemy brali pod uwagę" - dodał.

Prezes poinformował, że Poczta ma środki na zabezpieczenie dalszego rozwoju Banku Pocztowego.

"Poczta Polska dysponuje środkami na odkupienie i dokapitalizowanie banku, tak by nie musiał on realizować strategii oszczędnościowej" - powiedział Jóźkowiak.

Elżbieta Anders, rzeczniczka PKO BP poinformowała PAP, że 14 marca odbędzie się NWZ Banku Pocztowego, na którym akcjonariusze zdecydować mają w sprawie oferty PKO BP.

d3dnvhq

W opinii banku tylko on jest gotowy zapewnić Bankowi Pocztowemu stabilne zaplecze kapitałowe dla rozwoju.

"Zaproponowaliśmy w niej podwyższenie kapitału Banku Pocztowego na łączną kwotę 380 mln zł, z czego ponad 3 finansowałby PKO oraz zmiany w statucie przewidujące istotny wpływ na zarządzenie Bankiem Pocztowym" - powiedziała Anders.

"Jesteśmy najlepszym, stabilnym długoterminowym partnerem dla Poczty i Banku Pocztowego, który wymaga znacznych inwestycji. Pomiędzy nami jest bardzo dużo synergii. Płacimy Poczcie 100 mln zł rocznie za usługi pocztowe, możemy integrować sieć agencji, usługi zarządzania gotówką. Poczta ma dużą sieć dystrybucji, a PKO kapitał i know-how bankowy" - dodała.

Według wcześniejszych informacji PKO BP proponował dokapitalizowanie Banku Pocztowego łącznie o 380 mln zł, z czego PKO BP wyłożyć miał około 290 mln zł. Udział PKO BP w akcjonariacie banku wzrosnąć miałby do 50 proc. z 25 proc. obecnie. PKO BP chciałoby także zmiany statutu Banku Pocztowego i prawa do czterech miejsc w jego radzie nadzorczej.

Wcześniejsza oferta PKO BP została w grudniu 2012 roku przez Pocztę Polską również odrzucona. Dotyczyła ona długoletniej umowy o współpracy w zakresie sprzedaży produktów bankowych w placówkach pocztowych pod marką Banku Pocztowego oraz przejęcia przez PKO BP od Poczty około 75 proc. akcji Banku Pocztowego.

Bank PKO BP kontroluje obecnie około 25 proc. akcji Banku Pocztowego.(PAP)

seb/ jtt/

d3dnvhq

Podziel się opinią

Share
d3dnvhq
d3dnvhq