Podatek od ciasta od 2025 r.? Prawnik wyjaśnia, jak jest naprawdę

W ostatnich dniach przez media przetoczyła się fala newsów o rzekomym podatku od wypieków domowych, który miałby obowiązywać od przyszłego roku. "News w kręgach uniosceptycznych robi kolejne okrążenie jako przykład głupoty UE" - napisał na portalu X adwokat Piotr Leonarski.

Czy UE chce wprowadzić podatek od ciasta?
Czy UE chce wprowadzić podatek od ciasta?
Źródło zdjęć: © Pexels | RDNE Stock project
Kamil Rakosza-Napieraj

07.07.2024 09:45

Informacja o wprowadzeniu podatku od ciasta od 2025 r. okazała się fake newsem kolportowanym przez niektóre polskie media. Wzięła się ona z błędnego tłumaczenia artykułu, który ukazał się w niemieckim portalu Chip. W tekście opublikowanym na stronie internetowej u naszych zachodnich sąsiadów opisywano problemy wywołane zbyt rygorystyczną implementacją unijnej dyrektywy o podatku VAT na tamtejszym gruncie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Podatek od ciast w Polsce to fake news

Dlatego rodzimi niedzielni cukiernicy nie mają się czego obawiać.

"News w kręgach uniosceptycznych robi kolejne okrążenie jako przykład głupoty UE. Dwa dni próbowałem znaleźć dyrektywę, o którą chodziło. Rzecz w tym, że (jej - przyp. red.) nie ma. Po prostu ktoś przetłumaczył artykuł z niemieckiego portalu Chip, w którym ktoś nie zrozumiał, że Niemcy lata temu źle implementowali dyrektywę VAT i teraz to naprawiają. W Polsce nic się nie zmienia! Nie ma żadnej dyrektywy o podatku od ciast!" - wyjaśniał na platformie X adwokat Piotr Leonarski.

Fake news o podatku od ciast został usunięty ze stron internetowych niektórych polskich portali, lecz na innych nadal jest widoczny. Należy go potraktować z dużą rezerwą i pamiętać, że dotyczy wyłącznie problemów z podatkiem VAT powstałych w Niemczech w związku z tamtejszym sposobem wdrożenia unijnych przepisów. O co chodzi?

Przepisy dyrektywy o VAT mają na celu ochronę prywatnych przedsiębiorców przed sytuacją, w której instytucje publiczne takie jak np. szkoły świadczą usługi, które mógłby realizować rynek prywatny i nie odprowadzają z tego tytułu podatku.

Jak opisywał Chip, od stycznia 2025 r. regulacje mają mieć wpływ na niemieckie szkoły, przedszkola i inne placówki organizujące kiermasze ciast. Podatkiem VAT ma zostać objęta m.in. sprzedaż domowych wypieków w placówkach publicznych, takich jak właśnie szkoły i przedszkola. Co istotne, nawet w tym przypadku przepisy nie dotyczą ciast pieczonych w domach na własny użytek.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)