Trwa ładowanie...
miasta

Podatki i opłaty lokalne 2015

Podwyżki w Krakowie i Trójmieście, obniżki w Białymstoku. Opłaty za wodę, ścieki, nieruchomości, komunikację miejską czy posiadanie psa. Sprawdzamy gdzie ile będzie trzeba zapłacić w nowym roku

Share
Podatki i opłaty lokalne 2015
Źródło: Fotolia, Fot: whitelook
d3vsvx9

.

Białystok - niższe opłaty za wywóz śmieci

O 4 zł mniej miesięcznie zapłacą od 1 stycznia mieszkańcy Białegostoku prowadzący selektywną zbiórkę odpadów. To jedyna zmiana w opłatach lokalnych. Pozostałe, np. ceny biletów komunikacji miejskiej, parkowanie czy podatek transportowy - zostają na tym samym poziomie co w 2014 r..

Żadnych zmian w lokalnych podatkach nie będzie od stycznia także w innych podlaskich większych miastach: Łomży i Suwałkach.

d3vsvx9

Kraków - droższa woda i ścieki

Od 1 stycznia 2015 r. w Krakowie o ok. 3,5 proc. wzrośnie cena wody i odprowadzania ścieków. Oznacza to średni wzrost wydatków trzyosobowej rodziny o ok. 3,66 zł miesięcznie. Łączna cena za metr sześcienny wody i metr sześcienny ścieków wyniesie 9,88 zł brutto (o 0,33 zł więcej niż obecnie). Pozostałe opłaty i podatki lokalne mają pozostać tu bez zmian.

Lublin – kilka różnych podwyżek

W Lublinie zaplanowany został nieznaczny wzrost podatku od nieruchomości. Jego stawki różnią się dla poszczególnych przedmiotów opodatkowania - na przykład dla budynków mieszkalnych, gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej i pozostałych gruntów stawka wzrośnie o 2 grosze, a dla budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - o 20 groszy za metr kwadratowy rocznie.

Wyższy podatek, średnio o 12 zł rocznie, zapłacą właściciele środków transportowych, z wyjątkiem autobusów mających minimum 30 miejsc siedzących i spełniających co najmniej normę 4EURO dopuszczalnej emisji spalin.

Bez zmian, na poziomie z 2011 r., pozostaną stawki opłaty targowej, a miasto nie będzie pobierało opłat za posiadania psów.

d3vsvx9

Mieszkańcy Lublina zapłacą niższy niż w ubiegłym roku podatek rolny. Nieznacznie wzrośnie stawka podatku leśnego. Na tegorocznym poziomie pozostaną ceny biletów komunikacji miejskiej, czynsze w lokalach komunalnych i opłaty za gospodarowanie odpadami.

Nie wiadomo jeszcze czy będzie podwyżka opłat za wodę i odprowadzanie ścieków. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji planuje podniesienie taryf, ale decyzja nie została jeszcze podjęta. Ewentualna podwyżka ma nie przekroczyć 5 proc.

Lubuskie - praktycznie bez podwyżek

W Gorzowie Wielkopolskim nie planuje się zmiany wysokości stawek podatków i opłat lokalnych. Nie ma także planów podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej. Na dotychczasowym poziomie będą utrzymane także opłaty za wywóz odpadów komunalnych. Jedynie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zamierza podnieść cenę wody z 4,13 zł na 4,6 zł/m3, a odbioru ścieków - z 5,61 do 6,56 zł/m3. Spółka argumentuje podwyżki znacznym powiększeniem sieci i kosztami jej utrzymania.

W Zielonej Górze, która od stycznia 2015 r. będzie większa o tereny dotychczasowej gminy, podatki zostaną zrównane do niższego poziomu. Na przykład podatek od nieruchomości wynosi w mieście 42 gr/metr kw., zaś w gminie 55 gr/metr kw. Po połączeniu będzie wynosił wszędzie 42 gr.

d3vsvx9

W Zielonej Górze wprowadzono też darmowe przedszkola publiczne (za 10 godzin dziennie pobytu w publicznej placówce). Rodzice płacą tylko za wyżywienie.

Z początkiem nowego roku nie wzrosną tu stawki opłat za wodę czy wywóz śmieci i za przejazdy komunikacją miejską.

Łódzkie – w kilku miastach regionu podatki bez zmian

W Łodzi ma nie być podwyżek podatku od nieruchomości, opłat za bilety komunikacji miejskiej, za wodę i ścieki. Zamrożone na całą kadencję samorządu - do 2018 roku - zostały opłaty za przedszkola i żłobki oraz za wywóz śmieci.

Podwyżek lokalnych podatków samorządowcy nie zapowiadają też w Piotrkowie Trybunalskim. Nie zdrożeją tam także bilety komunikacji miejskiej. Bez zmian pozostaną też ceny za ogrzewanie dostarczane z ciepłowni. Niezmieniony pozostanie podatek od nieruchomości, nie będzie nawet waloryzowany.

d3vsvx9

W 2015 r. kwoty opłat oraz podatków pozostają na tym samym poziomie również w Sieradzu. Nie są też planowane żadne podwyżki czy obniżki w Skierniewicach.

Opolskie - bez podwyżek podatków i opłat lokalnych w stolicy województwa

W Opolu po raz pierwszy od lat nie będzie podwyżek podatków ani lokalnych opłat w nowym roku, przede wszystkim ze względu na niewielką inflację. Nie wzrosną one również w Nysie.

Niewielkie podwyżki czekają natomiast mieszkańców drugiego z prezydenckich miast Opolszczyzny, Kędzierzyna-Koźla. Stawka podatku od nieruchomości pozostała wprawdzie bez zmian dla budynków mieszkalnych - nadal wynosi 52 grosze - jednak o 8 groszy więcej niż w ubiegłym roku zapłacą przedsiębiorcy. Stawka od metra kw. powierzchni budynku przeznaczonej pod działalność gospodarczą wzrosła do 19,09 zł. Większa podwyżka dotknie także rolników - w 2015 r. za hektar użytków rolnych zapłacą oni o 20 zł więcej niż dotychczas, czyli 145 zł. Nie ma natomiast planu podwyżek cen wody czy ścieków. Nie ustalono także wyższych cen biletów MZK na rok 2015.

Podkarpackie – więcej za nieruchomości

Podatki

Największy wzrost podatku od nieruchomości w budynkach mieszkalnych nastąpi w Przemyślu, gdzie zwiększy się z 58 do 75 gr za metr kw. Najmniejszy - o 1 grosz w Rzeszowie. Niewiele więcej, bo o 3 grosze wrośnie w Tarnobrzegu i wyniesie 0,73 zł za metr kw.

d3vsvx9

Z kolei podatek od nieruchomości za metr powierzchni związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej w Rzeszowie wrośnie o 5 groszy (z 23,03 do 23,08 za metr kw.), w Tarnobrzegu o 88 gr (21,94 zł do 22,82 zł ), a w Przemyślu aż o 1,15 zł (z 21,98 na 23,13 zł).

Podwyżki czekają też osoby, które lokale przeznaczyły na działalność związaną ze świadczeniem usług zdrowotnych. W Rzeszowie i Przemyślu stawka wrośnie o 2 gr - w obu miastach z 4,68 do 4,70 zł; o 18 gr więcej zapłacić będzie trzeba w Tarnobrzegu - 4,63 zł.

Wzrosną też podatki od gruntów przeznaczonych pod działalność gospodarczą; w Rzeszowie i Przemyślu o 1 gr (odpowiednio z 86 do 87 gr, i z 89 gr do 90 gr), a w Tarnobrzegu o 4 gr (z 84 do 88 gr).

Podatek transportowy wzrośnie jedynie w Rzeszowie. Np. od małej ciężarówki, której masa nie przekracza 5,5 tony, od stycznia 2015 r. trzeba będzie zapłacić roczny podatek w wysokości 708 zł, czyli o 24 zł więcej niż w 2014 roku. Od większych ciężarówek do 9 ton podatek wzrośnie też o 24 zł i w 2015 roku wyniesie on 1236 zł.

d3vsvx9

Woda i ścieki

Więcej o 2 gr zapłacą mieszkańcy Rzeszowa za wodę, której cena w 2015 roku wyniesie 4,28 zł za m sześc., oraz o 9 groszy więcej za ścieki - ich odprowadzenie będzie kosztować od nowego roku 3,52 zł za m sześc.

W Tarnobrzegu i Przemyślu koszty te się nie zmienią. Podobnie jak opłaty za wywóz śmieci czy bilety MPK. Takie same pozostaną też opłaty za psy w Przemyślu i Tarnobrzegu - 50 zł za rok. Natomiast w Rzeszowie opłata ta została kilka lat temu zniesiona.

Trójmiasto - preferencje dla biznesów turystycznych

Podatki od nieruchomości

Decyzją gdyńskich i gdańskich radnych stawka podatku za metr kwadratowy powierzchni użytkowej w budynkach mieszkalnych w tych miastach wyniesie 75 groszy, wobec 74 groszy w minionym roku. Z kolei za metr kw. w budynkach, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza, trzeba będzie zapłacić 23,13 zł wobec 23,03 zł w roku ubiegłym. W *Gdańsku *zastosowano jednak preferencyjne stawki podatku od nieruchomości dla budynków, w których prowadzone są ośrodki wczasowe działające tylko sezonowo (zapis w miejscowym prawie mówi konkretnie o działalności prowadzonej przez mniej niż sześć miesięcy). Właściciele takich obiektów zapłacą podatek w wysokości 16 zł za metr.

W *Sopocie * w 2015 roku stawki podatku od nieruchomości nie ulegną zmianie.

Podatki transportowe

Zarówno Sopot, jak i Gdańsk w 2015 r. podniosły nieznacznie podatki transportowe. W obu tych miastach opłaty są uzależnione od tego, jakie standardy ekologiczne spełniają pojazdy. Przykładowo - w Sopocie za niewielką ciężarówkę o wadze od 3,5 do 5,5 tony trzeba będzie zapłacić 792 zł (wcześniej było to 786 zł). Jeśli jednak pojazd spełnia standardy ekologiczne co najmniej Euro I, opłata będzie niższa - wyniesie 744 zł (dotąd było to 738 zł). Z kolei w Gdańsku za ciężarówkę o tym samym tonażu zapłacimy w tym roku 732 zł (w ub.r. było to 720 zł), ale gdy pojazd spełnia standardy co najmniej Euro II opłata wyniesie 528 zł (przed rokiem było to 516 zł).

W Gdyni większość podatków transportowych pozostała na niezmienionym poziomie, wzrosły jednaknieznacznie opłaty za niektóre ciągniki siodłowe i balastowe oraz przyczepy i naczepy.

Bilety, woda, ścieki

W całym Trójmieście nie zmienią się ceny biletów komunikacji miejskiej. Nie wzrosną także opłaty za odbiór śmieci.

Natomiast mieszkańców Gdyni i Sopotu *czekają nieznaczne wzrosty cen wody i stawek za odprowadzanie ścieków. *W Sopocie podwyżka wyniesie 1,76 proc. Woda będzie kosztować 3,25 zł za metr sześcienny (dotąd było to 3,23 zł), a odprowadzenie ścieków - 6,12 zł za metr (było 5,98 zł). W sumie za metr zużytej wody sopocianie będą więc musieli zapłacić 9,37 zł (było 9,21 zł).

*W Gdyni *z kolei woda i ścieki zdrożeją o około 1,4 proc. Za metr sześcienny wody odbiorcy indywidualni zapłacą 3,65 zł (dotychczas było to 3,60 zł), a za odprowadzanie takiej samej ilości ścieków - 4,86 zł (było 4,79 zł). W sumie więc opłata wyniesie 8,51 zł za metr sześcienny.

W *Gdańsku *natomiast ceny wody i ścieków pozostają na tym samym poziomie jak dotychczas.

Podatek za psa

W Sopocie wzrosła też tym roku nieznacznie opłata za posiadanie psa. Wyniesie ona 68 zł (przy 66 zł w ub.r.). Z opłaty tej zwolnieni zostaną jednak m.in. posiadacze psów wziętych ze schroniska, osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz - w niektórych przypadkach - osoby powyżej 65 roku życia. W *Gdańsku i Gdyni *opłaty za posiadanie psa nie funkcjonują - zniesiono je przed kilkoma laty.

Warszawa - podatki lokalne bez zmian

Z powodu utrzymującej się od lipca 2014 r. deflacji, stawki podatków i opłat w Warszawie w 2015 r. nie zmienią się - poinformował stołeczny ratusz. Jak zapowiada prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz mieszkańcy nie zapłacą też więcej za bilety komunikacji miejskiej.

Warmińsko-mazurskie - większość opłat i podatków bez zmian

Podatki

W Olsztynie nie zmieni się wysokość podatków od nieruchomości i od środków transportowych oraz opłaty miejscowej i targowej. W *Elblągu *nieznacznie wzrosną podatki od nieruchomości - w budynkach mieszkalnych stawka wyniesie 0,67 zł za 1 metr kw. powierzchni użytkowej, czyli o 1 gr więcej. Opłata za metr kw. powierzchni, na której prowadzona jest działalność gospodarcza, wzrośnie do 20,64 zł, czyli o 30 gr. Opłata miejscowa i podatki od środków transportowych w Elblągu nie zmienią się.

Mieszkańcy *Ełku *będą płacić nieco wyższe podatki od nieruchomości. Stawka za metr kw. powierzchni użytkowej w budynkach mieszkalnych wyniesie 0,61 zł, czyli o 1 gr więcej niż dotąd. Opłata za metr kw. powierzchni, na której prowadzona jest działalność gospodarcza, wzrośnie do 22,99 zł, czyli o 23 gr. O ok. 10 proc. obniżono tu podatek od środków transportowych w przypadku większości ciągników siodłowych, a także za autobusy przystosowane do przewozy ponad 30 osób. Stawki w przypadku pozostałych typów pojazdów uległy nieznacznemu wzrostowi.

Woda, ścieki, śmieci

Tegoroczna podwyżka cen wody dla odbiorców w Olsztynie wyniesie 3,9 proc. Za każdy metr sześcienny zużytej wody właściciele gospodarstw domowych zapłacą 3,91 zł brutto, czyli o 15 gr więcej niż w 2014 r. Dla przedsiębiorstw cena 1 m sześć. wody wzrośnie o 11 gr i będzie wynosić 3,96 zł brutto. Oprowadzanie ścieków podrożeje o 20 gr do 5,59 zł brutto i będzie kosztować tyle samo we wszystkich grupach taryfowych. Nie zmieni się natomiast wysokość opłaty abonamentowej. Ratusz nie planuje też podwyższenia stawek za wywóz śmieci.

Więcej za wodę i ścieki zapłacą w 2015 r. mieszkańcy Elbląga - to pierwsza podwyżka od początku 2013 r. Teraz cena za wodę dla wszystkich grup odbiorców wrasta o 5,4 proc. z 4,05 zł do 4,27 zł brutto za m sześc. Za odprowadzenie 1 m sześc. ścieków mieszkańcy zapłacą 3,83 zł, czyli o 2,7proc. więcej, a firmy 3,86 zł, czyli o 2,1 proc. więcej. Stawki za wywóz śmieci pozostają na tym samym poziomie.

W *Ełku *nie zaplanowano natomiast podwyżek cen wody i ścieków, stawek za wywóz śmieci i opłaty za posiadanie psa.

Bilety

W Olsztynie nie zmienią się ceny biletów komunikacji publicznej. W 2015 r. planowane jest wprowadzeniem tzw. karty miejskiej i zmienią się rodzaje dostępnych biletów - mają być wprowadzone m.in. bilety czasowe.

W *Elblągu i Ełku *nie wzrosną ceny biletów komunikacji miejskiej.

Wrocław - nie będzie zmian w wysokości podatków i opłat miejskich

Nie zmienią się zatem stawki czynszu w mieszkaniach komunalnych, stawki podatków od nieruchomości czy opłaty za wodę i wywóz odpadów. Nie są również planowane podwyżki za bilety komunikacji miejskiej oraz za wywóz odpadów.

Śląskie - podatki i opłaty pozostaną na podobnym poziomie

Podatki

Nieznacznie - o maksymalnie kilka groszy - wzrastają w *Katowicach *podatki od nieruchomości, np. od budynków mieszkalnych o 67 do 68 gr za metr kw., a od budynków związanych z działalnością gospodarczą z 22,1 zł do 22,19 zł. Na tym samym poziomie zostają stawki podatku od środków transportowych.

Lokalne podatki w Częstochowie od nowego roku zostaną utrzymane na obecnym poziomie - jak opłata targowa i za posiadanie psa - a w niektórych przypadkach będą nieco niższe.

Stawka podatku od nieruchomości za każdy metr kw. powierzchni użytkowej mieszkania oraz domu pozostanie na poziomie 2014 r, czyli 0,70 zł za metr kw. Z 22 z na 21,45 zł za metr spadnie podatek od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, a także budynków mieszkalnych, których część jest przeznaczona na prowadzenie działalności gospodarczej.

W Bielsku-Białej podatki w mieście pozostają na tym samym poziomie co w 2014 r. Niezmienne są też stawki za środki transportowe i podatek od posiadania psa. Ten ostatni wynosi 50 zł za rok.

Woda, ścieki, śmieci

Mieszkańcy Katowic powinni mieć w przyszłym roku nieznacznie niższe rachunki za wodę. Katowickie Wodociągi chcą obniżyć dotychczasową cenę metra sześciennego o 7 groszy netto - z 5,46 zł do 5,39 zł. Propozycję nowych cen mają jeszcze zaakceptować miejscy radni.

Bez zmian w Katowicach pozostaną też opłaty za wywóz śmieci, podobnie jak opłata targowa, która na tym samym poziomie utrzymuje się od 2010 r. O 64 gr mniej niż dotychczas - 5,42 zł - zapłacą za wodę mieszkańcy Rudy Śląskiej. W Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Częstochowie nowe taryfy są dopiero w opracowaniu - obecne ceny obowiązują do 31 marca.

Bilety

Przez najbliższe miesiące nie zmienią się ceny biletów na autobusy i tramwaje w *aglomeracji katowickiej *- zapewnia Komunikacyjny Związek Komunalny GOP. Tak będzie do czasu wprowadzenia Śląskiej Karty Usług Publicznych (ŚKUP). Potem cena biletów w wersji elektronicznej ma być utrzymana na tym samym poziomie co obecnych biletów papierowych. Bilety tradycyjne, które powoli będą wycofywane, po wprowadzeniu ŚKUP nieznacznie podrożeją. Chodzi o zachęcenie klientów do korzystania z nowej wersji biletu.

Świętokrzyskie - większość opłat lokalnych bez zmian

Podatki

Opłaty w *Ostrowcu *będą wyższe od obowiązujących w 2014 r. o stopień inflacji, czyli o ok. 0,4 proc. W przypadku podatku od nieruchomości za budynki mieszkalne opłata wzrosła z 0,59 zł za metr kw. powierzchni do 0,60 zł, za budynki zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej - z 20,99 zł za metr kw do 21,07 zł, a w przypadku gruntów pod działalność - z 0,72 zł do 0,73 zł.

Z kolei nowe stawki podatku od środków transportu są wyższe od obowiązujących w 2014 r. o około: 3 zł - dla ciężarówek o masie do 12 ton, 7 zł - dla ciężarówek o masie 12-25 ton i 10 zł - dla ciężarówek powyżej 25 ton. Proponowane stawki podatkowe są niższe od stawek maksymalnych średnio od 19 do 43 proc.

W Skarżysku-Kamienej nie zmienią się stawki podatków od nieruchomości jak i środków transportu.

W Starachowicach bez zmian pozostaną stawki podatków od nieruchomości zajętych pod prowadzenie działalności gospodarczej, które wynoszą 0,71 zł za metr kw. gruntu oraz 20,68 zł za metr kw. budynku. W przypadku mieszkań opłata wynosi 0,59 zł.

Nie zmienią się stawki podatków lokalnych w Kielcach. W 2015 r. nie są planowane żadne podwyżki lub obniżki w zakresie podatków od nieruchomości i podatków od środków transportu. W 2015 r. nie są przewidywane także zmiany stawek opłat za czynsze mieszkań komunalnych i socjalnych w stolicy regionu - maksymalne stawki wynoszą odpowiednio 4,5 zł i 1,2 zł za metr kw.

Woda, ścieki, śmieci

Od stycznia mniej za odbiór śmieci w *Ostrowcu *zapłacą rodziny wielodzietne (liczące pięć lub więcej osób) - 35 zł miesięcznie za odpady segregowane i 65 za niesegregowane od gospodarstwa. W mniejszych gospodarstwach domowych, opłaty wynoszą odpowiednio 7,5 zł i 14 zł miesięcznie od osoby. Z początkiem roku nie zmienią się opłaty za wodę i ścieki w mieście - obecne taryfy obowiązują do końca kwietnia.

W myśl nowych taryf w *Skarżysku-Kamienej * od stycznia gospodarstwa domowe, korzystające ze zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków, będą płaciły netto: za metr sześc. wody - 3,2 zł (w 2014 r. - 2,97 zł), za ścieki - 4,65 zł (w 2014 r. - 4,41 zł). Wzrosną także stałe opłaty abonamentowe. W I półroczu 2015 r. nie zmieni się tu opłata za odbiór odpadów.

W Starachowicach nie ma jeszcze podjętej decyzji co do opłat za ogrzewanie. Za dostarczenie metra sześc. wody mieszkańcy płacą 3,48 zł, a za odprowadzenie takiej samej ilości ścieków 6,74 zł (kwoty netto). Starachowiczanie będą płacili 7 zł od osoby miesięcznie za odbiór odpadów segregowanych i 10 zł za odpady mieszane - tu nic się nie zmienia.

Mieszkańcy Kielc nadal będą płacili (miesięcznie od osoby) 9,5 zł za wywóz segregowanych odpadów i 12 zł za odpady niesegregowane. Do tej pory nie ma informacji, co do ewentualnych zmian taryf opłat za ciepło dostarczane przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej oraz Kielecką Spółdzielnię Mieszkaniową, a także za ścieki i wodę określane przez spółkę Wodociągi Kieleckie. Taryfy są zróżnicowane i zależnie od grup odbiorców. W przypadku wody wynoszą od 3,63 zł do 4,89 zł za metr sześc., a ścieków - od 5,79 zł do 7,61 zł za metr sześc. (kwoty brutto).

Bilety

Za jednorazowy przejazd komunikacją miejską skarżyszczanie zapłacą - jak w ubiegłym roku - 2,6 zł. Na tym samym poziomie pozostanie także cena biletu za jednorazowy przejazd miejską komunikacją (bilet ważny do 45 min.) - 2,5 zł w Starachowicach.

Nie planuje się także zmian cen biletów komunikacji publicznej w Kielcach - najtańszy, jednorazowy bilet normalny kosztuje 3 zł.

Zachodniopomorskie - w Świnoujściu opłaty w górę; Szczecin i Koszalin bez zmian

W Świnoujściu dla najemców komunalnych lokali mieszkalnych wynajmowanych na czas nieokreślony czynsz wzrośnie średnio o 39 groszy za metr kwadratowy.

Mieszkańcy zapłacą więcej za wodę i ścieki - od 25 do 30 gr za metr sześcienny. Na tym samym poziomie pozostanie opłata za śmieci, ceny biletów komunikacji miejskiej i - jeśli nie podrożeje opał - także ceny ciepła.

W Szczecinie w 2015 roku nie wzrosną m.in. czynsze komunalne, podatki od nieruchomości czy środków transportowych. Nie są planowane także podwyżki biletów w komunikacji miejskiej ani opłaty śmieciowe. Nie ma jeszcze decyzji dotyczącej ewentualnych podwyżek cen wody.

W 2015 roku władze Koszalina także nie przewidują podwyżek opłat i podatków. Nieznacznie zmaleje natomiast podatek rolny.

JK,WP.PL

d3vsvx9

Podziel się opinią

Share
d3vsvx9
d3vsvx9